Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

VMRO-DPMNE: Sistemi shëndetësor nuk funksionon

Shkup, 28 shtator, zhurnal.mk – Nga partia opozitare VMRO-DPMNE thonë se kataklizma katastrofale e Filipçes po vazhdon. Numrat e përditshëm treshifror të të sëmurëve nga Covid-19 janë dëshmi se ministri për infektim dhe vdekje nuk kujdeset për shëndetin e qytetarëve.

“Derisa Filipçe ndërton ndërtesa nëpër Shkup, qytetarët e sëmurë me Kovid-19 vdesin. Numri prej 725 të vdekur është një alarm serioz se në shtet nuk funksionin sistemi shëndetësor. Në vend që Qeveria të kërkojë përgjegjësi nga ministri për infektim dhe vdekje, ajo e shpërblen me tenderë të dyshimtë. Maqedonia është i vetmi vend në Evropë ku të sëmurët me Kovid-19 nuk pranohen në spitale sepse kamë qenë “të moshuar”, ndërsa nuk janë as 16 spitalet montuese të paralajmëruara procedurat e të cilave deri më tani duhej të shpallen”, thonë nga partia opozitare.

Postime të ngjashme

Rektori i UT-së, Prof. Dr. Vullnet Ameti uron muajin e Ramazanit

R Zh

Teuta Arifi prezanton punimet për shtegun e biçikletave në qendër të qytetit (FOTO)

R Zh

Radev: Nuk kam ndërmend të shtyjë thirrjen e sapozgjedhur të Asamblesë së 45-të Kombëtare

R Zh

REL: Nga Kovaks për Maqedoninë e Veriut, BeH-në dhe Kosovën nga 100.620 doza të vaksinës Fajzer

R Zh

KE: Mosplotësimi i kritereve mund të çojë në heqjen e regjimit pa viza

R Zh

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 193 raste me Kovid-19, 1014 të shëruar dhe 34 persona të vdekur

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...