Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

VMRO kërkon zgjedhje të parakohëshme parlamentare

Shkup, 28 dhjetor – Nënkryetari i VMRO-DPMNE Aleksandar Nikolloski në intervistën për TV Sitel, thotë se VMRO-DPMNE kërkon zgjedhje të parakohshme parlamentare dhe formimin e qeverisë së unitetit kombëtar, sepse siç i tha qeverisë dhe po ndodhte një katastrofë absolute.

VMRO-DPMNE tashmë po kërkon zgjedhje të parakohshme. Plani ynë është në tre hapa. Hapi i parë është që qeveria të jap dorëheqjen, hapi i dytë është të formojë një qeveri të bashkimit kombëtar ose shpëtimit kombëtar që do të mblidhte mendjet më të mëdha në Maqedoni dhe e cila do të kishte mbështetjen e të gjitha partive politike në mënyrë që ta nxjerrë vendin nga kriza shëndetësore dhe ekonomike. Unë mendoj se me një gjë të mirë nëse ata punojnë tani ata mund ta bëjnë atë deri në muajt prill, maj dhe menjëherë pas kësaj për të shkuar në zgjedhje të parakohshme parlamentare në të cilat Maqedonia do të marrë një qeveri të re politike dhe unë jam i bindur i udhëhequr nga VMRO-DPMNE, kështu që e cila është një katastrofë absolute që i ndodh qeverisë për momentin, e kombinuar në dy pjesë.

Nga njëra anë, ata kanë një rënie të madhe ekonomike, sepse këto fonde për të cilat vlerësohen dhe huazohen, është e qartë se ata nuk dinë si t’i menaxhojnë ato, dhe nga ana tjetër, ata duhet të përmbushin marrëveshjet politike, duhet të kënaqin orekset e partnerëve të koalicionit, theksoi ai. ai

Nikolloski tha se nuk ka nevojë për bllokadë në Parlament, sepse ai që ka 61 deputetë është ai që dikton shumicën. Pra, nëse mblidhni 61 deputetë që janë të gatshëm të përmbysin qeverinë është shumë e thjeshtë. –

Këtu është shembulli më i mirë i asaj pune është se grupi parlamentar i VMRO-DPMNE-së paraqiti një interpelancë për zëvendës kryeministrin, Nikolla Dimitrov, Kryetari i Kuvendit nuk e vendos në rendin e ditës, punën e parë dhe punën e dytë koordinatori i grupit parlamentar të LSDM-së tha se kur erdhi në rendin e ditës LSDM-ja nuk do të marrë pjesë fizikisht në atë interpelancë, gjë që tregon vetëm se ata janë të vetëdijshëm se është e mundur të humbasin shumicën në kuvend sepse përndryshe, ata do ta vendosnin atë në rendin e ditës nesër, tha Nikolloski.

Postime të ngjashme

Berisha: Ndalni tërbimin e policisë kundër protestuesve paqësorë shqiptarë në Shkup

T E

Mariçiq: Kjo është një ditë e madhe për shtetin ligjor dhe për sundimin e së drejtës

T E

Spasovski: Hetimi duhet të dëshmojë ku është lëshimi dhe nëse dikush i ka ndihmuar Mijallkovit

T E

Zhurnal mëson / BDI nesër mbledh kryesinë në Reçicë të Vogël

Bexhet Musliu

Todorov i drejtohet Mickoskit: Ik, derisa unë luftoja kundër Zaevit ti ndërtoje hidrocentrale

T E

Arjanit Hoxha takim pune me kolegun e tij turk, Bekir Pakdemirli

Bexhet Musliu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...