Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

VMRO nesër fillon me iniciativën për nënshkrime për anulimin e Ligjit për regjistrim

Shkup, 2 shkurt – VMRO-DPMNE-ja nuk heq dorë nga mbledhja e nënshkrimeve për anulimin e Ligjit të miratuar për regjistrim. Dje, në një seancë të Komitetit Ekzekutiv u mor vendim për të filluar nesër Iniciativën për mbledhjen e nënshkrimeve. Partia mbetet edhe në kërkesën se nëse regjistrimi duhet të zbatohet në pranverë, atëherë ajo duhet të bëhet në mënyrë elektronike.

“Gjatë ditës së djeshme me Komitetin Ekzekutiv u soll vendimi për fillimin e Iniciativës për mbledhjen e nënshkrimeve. Fillon me Iniciativën për mbledhjen e 100 nënshkrimeve në njësitë rajonale të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve. Pas mbledhjes së 100 nënshkrimeve ato i dorëzohen kryetarit të Kuvendit dhe më pas iniciativa u përcillet komiteteve amë. Pasi të jetë konstatuar kompletimi i 100 nënshkrimeve të para, atëherë informohet kryetari i Kuvendit”, deklaroi sot lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, duke shtuar se vazhdon më tej pas kësaj procedurat e mëtutjeshme për mbledhjen e nënshkrimeve për anulimin e Ligjit të regjistrimit. Mbledhja zyrtare e nënshkrimeve, tha ai, mund të pritet në fillim të muajit tjetër, përcjell Zhurnal.mk

Partia thotë se mbetet në qëndrimin se nuk duhet të ketë regjistrim të vizitave në terren në kushte të pandemisë.

“Kroacia e shtyu regjistrimin, Bullgaria fqinje e shtyu regjistrimin, Gjermania dhe Rumania e shtynë regjistrimin sepse jeta e qytetarëve të tyre është e rëndësishme për ta, ndryshe nga qeveria jonë, e cila nuk kujdeset për jetën e qytetarëve tanë”, tha Mickoski duke shtuar se nuk do të ndryshonte asgjë në vend nëse regjistrimi shtyhet për disa muaj.

Sërish, siç theksoi ai, nëse insistohet në regjistrimin në prill, ai duhet të zbatohet në mënyrë elektronike.

Për të, regjistrimi i kombinuar i përmendur nga Zaevi do të nënkuptojë përsëri shkuarjen derë më derë nga regjistruesit dhe kërkimin e numrit amë.

“Kam dëgjuar perlë të tillë nga Zaevi këto ditët e fundit. Njeriu dëshiron të paraqesë perlë që nuk është e qartë për të. Regjistrimi i kombinuar supozon që regjistruesi do të vijë dhe do të vendosë numrin e identifikimit në sistem dhe do ta krahasojë atë me baza të caktuara të të dhënave, pas së cilës do të merren rezultatet përfundimtare. Por, përsëri, dikush duhet të trokas në derën tuaj fizikisht për t’i dhënë numrin e identitetit dhe parametrat e tjerë që janë të dhëna personale”, tha Mickoski. (Zhurnal.mk)

Postime të ngjashme

Në Mariovski Skoçivir u dogjën shtëpi të vjetra të braktisura

Z H

Zjarret në Koçan janë lokalizuar, helikopterët në teren në Kostin Doll dhe Novosellani

Z H

Ndalohet tërësisht lëvizja në zonat malore

Z H

Shkupi dhe Tetova me më tepër raste aktive, Filipçe thotë se virusi u përhap nga mërgimtarët

Z H

Zaev: Solidariteti funksionon, do të kompensohen dëmet që u shkaktuan nga zjarri

Z H

Moti sot i ngrohtë me temperatura deri 42 gradë

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...