Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

VMRO protestoi kundër ndotjes së ajrit

Zhurnal Ads

Shkup, 29 tetor – VMRO DPMNE  protestoi  para Qeverisë për shkak të ndotjes së madhe të ajrit. Ata rikujtuan Qeverinë se ajri i ndotur gjatë pandemisë ka shkakatuar vdekje njerëzish, ndërsa Qeveria arsyetohet se ka vetëm mjegull. 

Thonë se  për shkak të paaftësisë së Qeverisë, të kryesur nga Kryeministri, Zoran Zaev dhe Kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov jeta e qytetarëve është e rrezikuar. 

“Ajri i ndotur është katalizator i rrezikshëm për virusin sepse i njejti shërben si transmetues i virusit. Po përballeme me problem tejet të mëdha dhe për këtë shkak kërkuam që Qeveria menjëherë ti liroj nga puna të sëmurët kronik dhe gratë shtatëzana të cilët janë të rrezikuar si nga pandemia e cila po merr hov të madh, poashtu edhe nga ajri tejet i ndotur. Kërkojmë që në vend të milardave që shpenzohen për tender, ryshfet dhe mallverzime, të sigurohen të holla për uljen e ndotjes “ – tha Jelena Zhugiç nga VMRO-DPMNE.

Shëndeti i qytetarëve nuk ka çmim thonë nga opozitarja VMRO DPMNE, të cilët protestuan edhe në pesë qytete të vendit.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Zaharieva: E ardhmja e RMV-së është në BE por ata nuk janë gati tani

Z H

Zakharieva: Shqetëson gjuha e urrejtjes nga Maqedonia e Veriut ndaj Bullgarisë

E.E.

Fillon ndërtimi i spitalit modular Covid 19 në Tetovë

T E

Rexhepi: Qëndrimet e Pendarovskit nuk dallojnë nga ato të Qeverisë

E.E.

A po imponon situata me Covid-19 restrikcione të reja?

E.E.

MSh: Qeveria ka ndarë 54 milionë denarë shpërblim për punonjësit shëndetësor

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...