Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

VMRO sot proteston në Shkup, ora 13 para Qeverisë

Zhurnal Ads

Shkup, 5 dhjetor – VMRO-DPMNE sot përsëri proteston në kryeqytet para Qeverisë. Protesta do të fillojë në 12.30 pasdite nga SC “Boris Trajkovski” dhe SC “Jane Sandanski”.

“Sot, VMRO-DPMNE, së bashku me njerëzit, po del përsëri në rrugë. Ai del në rrugë sepse Zaev përsëri gënjeu se nuk negocioi për emrin, identitetin, gjuhën, historinë. Zaev tha se është bërë progres në negociatat ndërmjet komisioneve, përfaqësuesit e komisioneve deklaruan se nuk ka progres që do të thotë se Zaev po gënjen. Zaev tha se ai nuk negocion për identitetin ndërsa përfaqësuesit e komisioneve historike konfirmuan se pengesa është fjala maqedonase e cila është themeli i identitetit tonë. Zaev tha se ka përparim për 5 figura historike, përfaqësuesit e komisioneve deklaruan se ai nuk ka përcaktuar konkluzione dhe ka progres zero në atë fushë.

Zaev tha se ata janë para një marrëveshje për 11 minuta nga mbledhjet e komisioneve historike, ndërsa pala bullgare e mohon atë. Zaev publikisht hoqi dorë nga trashëgimia e tij antifashiste duke i shpallur Bullgarët çlirues në vend të okupatorëve në Luftën e Dytë Botërore.

Është koha për t’i dhënë fund marrëzisë së Zaevit para se të jetë vonë. Ose Zaev, ose Maqedonia. “Le ta mbrojmë të gjithë së bashku Maqedoninë, të gjithë para Qeverisë në 1 pasdite, dhe nisjen nga SC” Boris Trajkovski “dhe SC” Jane Sandanski “në 12:30 pasdite”, thuhet në deklaratën nga VMRO-DPMNE.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Ndryshime të reja ligjore në komunikacion: Ju konfiskohet vetura nëse nuk e regjistroni

Z H

Kreu i BFI-së Shaqiri pritet në Tiranë nga ambasadori saudit, Abdulmu’min Muhammed Sheref

T E

Carovska: Jemi duke bërë reforma të tërësishme të arsimit që të krijojmë gjenerata që mendojnë në mënyrë kritike

E.E.

Shtetasit e RMV do të mund të hyjnë në Serbi pa test PCR nga 10 nëntori

E.E.

Moti me vranësira, temperatura deri më 11 gradë

Z H

Me 800 euro falso arrestohet në Gjilan shtetasi nga Maqedonia e Veriut

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...