Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Volkswagen ka prezantuar Golf TGI me 130 kuaj fuqi

Volkswagen Golf i ri më ekonomik që evropianët mund të blejnë është TGI, i cili përdor gaz natyror të kompresuar, ose CNG.

Grupi Volkswagen ka një numër të madh të modeleve të prodhuara, dhe tani ata kanë prezantuar veturën e tyre me makinë me gaz natyror dhe ata kanë huazuar teknologjinë nga Skoda Octavia G-Tec e re, transmeton Telegrafi.

Kjo do të thotë që nën kapak është një motor 1.5 benzinë ​​turbo me ​​që zhvillon 131 kuaj fuqi dhe ka 200 Nm çift rrotullues, që do të thotë se mundësohet nga një motor me katër cilindra, siç është prezantuar së fundmi në modelin Audi A3 G-Tron.

Ky nuk është një motor klasik me injeksion të drejtpërdrejtë të karburantit dhe një sistem të modifikuar të rrjedhës, por një motor që përdor sistemin e djegies Miller, prandaj përdoret më shpesh në makinat që përdorin gaz natyror.

Procesi krijon emetime shumë të ulëta të CO2 dhe ka një efikasitet shumë të lartë, dhe rezervuari ka 115 litra CNG, gaz natyror dhe me atë sasi mund të kaloni rreth 400 km.

Golf TGI konsumon midis 4.1 dhe 4.3 kg CNG për 100 kilometra.

Postime të ngjashme

Shitjet e automjeteve BMW në maksimumin historik

R Zh

Shitjet e veturave në Gjermani rriten me 36% në mars

S.B.

Qëndronte i “konservuar” për 35 vjet, zbulohet një Porsche super i rrallë – një makinë që përmbante një mrekulli të vërtetë

S.B.

Djali me një Lamborghini Urus kërcen mbi një Lamborghini Aventador

S.B.

Testi i qëndrueshmërisë: Porsche kaloi 5 mijë km duke vozitur me shpejtësi konstante prej 300 km / orë

S.B.

Në këtë provë, VW ID.4 mposht Tesla Model 3

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...