Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Volkswagen në Gjermani nuk po arrin të përmbush kërkesat e klientëve për veturën hibride Golf

Fabrika më e madhe e Volkswagen në Wolfsburg, Gjermani, po lufton për të përmbushur kërkesat e klientëve për modelin Golf për shkak të mungesave të qelizave të baterisë për versionet hibride dhe përbërësit gjysmëpërçues, njofton Bloomberg.

VW ka 93 mijë kërkesa për llojin e veturës hibride Golf, që përkthehet në vëllim prodhimi prej më shumë se katër muaj, sipas Bernd Osterloh, i cili përfaqëson punëtorët në bordin mbikëqyrës të grupit VW.

Variantet hibride po tregohen veçanërisht të popullarizuara në mes të klientëve dhe përbëjnë 60 për qind të porosive në Gjermani dhe 40 për qind në të gjithë Evropën.

VW paralajmëroi në dhjetor se një mungesë e përbërësve gjysmëpërçues do të ndalojë prodhimin. Çështja që nga ajo kohë është përhapur në të gjithë industrinë, duke prekur prodhuesit nga General Motors te Renault e Daimler.

VW ka thënë se parashikon që mungesa e çipave do të vazhdojë edhe në tremujorin e dytë. Konsulenca AlixPartners vlerëson se çështja mund t’i kushtojë prodhuesve të veturës 61 miliardë dollarë humbje këtë vit.

Postime të ngjashme

Land Rover V8 Defender, nga vera në shitje për 100 mijë dollarë

S.B.

Koncepti i Lamborghini Matadaor Hypercar, elemente nga e kaluara dhe e tashmja

S.B.

Një veturë elektrike që kushton 4500 dollarë

S.B.

Volkswageni shënon 45-vjetorin e Golf GTI me një version special

S.B.

Jaguar Land Rover do të zvogëlojë kapacitetin prodhues me 25% për pesë vjet

S.B.

Huawei ka në plan të prodhojë vetura elektrike dhe e para mund të mbërrijë këtë vit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...