Volkswagen nga viti 2030 pa transmisione manuale

Vitet e fundit, prodhuesit premium kanë tërhequr pothuajse plotësisht kutitë e ingranazheve manuale nga oferta e tyre. Shoferët e këtyre makinave presin rehati dhe komoditet, dhe gjithnjë e më pak duan të “ndryshojnë shpejtësinë”. Volkswagen do të eliminojë transmetimet manuale në automjetet e tij deri në fund të dekadës.

 

Sipas Auto Motor und Sport, gjenerata e re Tiguan, një nga modelet më të njohura të Volkswagen, do të nisë në vitin 2023 ekskluzivisht me një transmetim automatik. I njëjti fat e pret edhe Passatin e ri, por edhe të gjitha modelet nga viti 2030, edhe pse atëherë, siç qëndrojnë gjërat në programin e prodhimit të Volkswagen, do të dominojnë makinat elektrike me transmetime automatike. Markat e tjera brenda Grupit VW, si Skoda dhe Seat, do të ndjekin hapat e Volkswagen.

Related posts

Arrijnë fshesat laserike dhe elektromagnetike të xhamave?

D V

Gemballa na kthen në kohën e garave të Paris-Dakar të vitit 1986 – Porsche 959 kushton 780 mijë

D V

Të fshehura për vite dhe të mbuluara me pluhur – 174 vetura klasike do të dalin në ankand në Londër

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com