Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Volkswageni arrin marrëveshje për pagat me sindikatën IG Metall

Prodhuesi më i madh i veturave në Evropë, Volkswagen ka rënë dakord për një marrëveshje page për stafin e saj me sindikatën IG Metall, ka thënë një zëdhënës të martën për Reutersin.

Detajet e marrëveshjes do të zbulohen në një konferencë shtypi nga IG Metall.

Marrëveshja përfshin rreth 120 mijë punëtorë të Volkswagenit.

IG Metall kishte kërkuar një rritje të pagave për 4 për qind dhe muajin e kaluar hodhi poshtë ofertën më të fundit të Volkswagenit për një pagesë prej 250 eurosh për gjysmën e parë të vitit 2021 dhe një rritje të pagave prej 1.2 për qind për vitin 2022.

Punëdhënësit kanë paralajmëruar që qindra mijëra vende të punës mund të humbin për shkak të ndikimit të pandemisë.

Postime të ngjashme

VW-ja synon të ketë mikrobus autonom në rrugë deri në vitin 2025

S.B.

Porsche 964 Carrera RS E e vitit 1991 po kërkon një pronar të ri

S.B.

Alfa Romeo Giulia GTA del në shitje

S.B.

Kështu duket Mercedes-Maybach S680

S.B.

TechArt akordon Porsche Panamera: Veturë më e shpejtë dhe me më shumë energji

S.B.

Volkswageni përditëson Tiguan Allspacein

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...