Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Volkswageni është duke eksploruar automjete fluturuese në Kinë

Volkswagen po shikon automjete fluturuese në Kinë, duke u bërë prodhuesi më i fundit i automjeteve që heton mundësitë e udhëtimeve personale ajrore, shkruan CNN.

Prodhuesi më i madh i automjeteve në Evropë ka thënë në një deklaratë të martën që “lëvizshmëria vertikale” mund të jetë hapi i ardhëm pas teknologjisë vetë-vozitëse.

“Prandaj ne jemi duke hetuar konceptet dhe partnerët e mundshëm në një studim të fizibilitetit [në Kinë] për të identifikuar mundësinë për ta industrializuar këtë qasje,” shkruhej.

Kina është tregu më i madh i automjeteve në botë dhe gjithashtu është konsumatori i vetëm dhe më i madh i Volkswagen.

Lajmi vjen deri sa prodhuesi gjerman i makinave bën një shtytje të madhe në makinat elektrike. Ai dorëzoi më shumë se tre herë vëllimin e automjeteve elektrike me bateri vitin e kaluar sesa bëri në 2019, ndërsa dërgesat hibride plug-in u rritën me 175% në 190,500 njësi.

Por “lëvizja vertikale” ka shumë më shumë pengesa sesa lëvizshmëria elektrike, duke përfshirë sigurinë dhe besueshmërinë. Automjetet fluturuese do të duhet të operojnë në hapësirën ajrore të mbushur me njerëz, pranë doneve të vegjël dhe aeroplanëve tradicionalë, dhe gjithashtu do të duhet një kornizë rregullatore, e cila mund të zgjasë me vite.

Në një intervistë të postuar në LinkedIn të martën, kreu i Volkswagen në Kinë, Stephan Wöllenstein i tha kryetarit të Volkswagen Herbert Diess se kompania gjithashtu planifikon të zhvillojë një dron që mund të licencohet, i cili do ta ndihmonte atë të merrte pjesë në tregun e ardhshëm për lëvizjen individuale “që do vendoset në ajër dhe jo poshtë në rrugë,” ka thënë ai.

Postime të ngjashme

Audi RS3 me rekord të ri

D V

Novitec ka përgatitur një Ferrari 812 GTS më të gjerë, më të ulët, më të shpejtë dhe madje më të fortë

D V

Audi Quattro prodhim i vitit 1980 shitet me çmim rekord, për 163.000 funte – ka vetëm 9.700 milje të kaluara në 30 vite “jetë”

D V

Lamborghini Miura, e cila ka kaluar më shumë se 40 vjet në garazh, do të dalë në ankand

D V

Veturat luksoze po shkatërrohen në “varrezat” kineze

D V

Domethënia e logos – Tesla!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...