Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Volkswageni gjatë vitit vjen me modelin Taigo

Vitin e shkuar, gjiganti gjerman Volkswagen, zgjeroi gamën e prodhimit në tregun e Amerikës së Jugut me SUV-Coupe, modelin e emërtuar Nivus, derisa në gjysmën e dytë të këtij viti ky model do të jetë në dispozicion edhe për blerësit në Evropë. Mirëpo, në Evropë do të shitet me emrin Taigo, gjë që është konfirmuar deri më tash nga disa burime.

Plasimi i modelit do të bëhet gjatë verës, derisa shitja do të fillojë në fund të vitit.

Taigo bazohet në platformën MQB A0, derisa dallimi me modelin për Amerikën e Jugut do të jetë te mbrojtësi i përpara dhe do të ketë drita dhe maskë më të zgjeruar.

Derisa nuk do të ketë të dhëna zyrtare, atëherë duhet të mbështetemi tek ato të Nivusit. Ky model është i gjatë 4266 mm dhe i gjerë 2566.

Për tregun e Amerikës së Jugut, veturat janë prodhuar në fabrikën Anchieta në Brazil, derisa për Evropë do të jetë përgjegjëse fabrika në Pamploma të Spanjës.

Pritet të jenë vetëm me motor TSI benzinë, derisa me naftë dhe hibrid sipas tët gjitha gjasave nuk do të ketë. \ autoblog

Postime të ngjashme

Ken Block shet Ford Hoonitruckun për një milion dollarë

Dafina Vidishiqi

Gronos është Mercedes-AMG G63 i Mansory

Dafina Vidishiqi

Filloi prodhimi i veturës së re Nissan Qashqai

Dafina Vidishiqi

Dacia ndryshon logon

Dafina Vidishiqi

Mazda do të lansojë 13 modele të automjeteve të elektrizuara deri në vitin 2025

Dafina Vidishiqi

Ford Bronco që i përkiste Kevin Hartit po del në ankand

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...