Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Volskwagen ID.3 – makina elektrike më e shitur në Evropë

Zhurnal Ads

Volkswagen edhe një herë një mbajtës rekord.

Sipas Jato Dynamics, 1,127,624 makina të reja janë shitur në Evropë muajin e kaluar, që është 7% më pak se në tetor 2019, shkruan Autoblog.

26.8 për qind e numrit të përgjithshëm të makinave të reja të shitura ishin me një formë të makinës së elektrizuar.

Makinat e elektrizuara më të shitura në tetor ishin hibride, të cilat zënë 32% të automjeteve totale të elektrizuara të shitura.

Shitjet e automjeteve hibride në tetor ishin më të ulëta se në të njëjtin muaj të vitit të kaluar, por pjesa e hibrideve plug-in u rrit nga 21% në 24%, ndërsa regjistrimi i modeleve plotësisht elektrikë u rrit nga 21% në 25%.

Modeli më i shitur tërësisht elektrik në tetor ishte Volkswagen ID.3, me 10,475 njësi të shitura.

Në vendin e dytë është Renault Zoe me 9,778 njësi, dhe në vendin e tretë është Hyundai Kona Electric me 5,261.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Makina më e shpejtë në botë me 532,93 km/h quhet SSC Tuatara

S.B.

Auto industria në SHBA kërkon mbështetjen e Qeverisë për makinat elektrike

S.B.

Legjenda është rikthyer: Nissan zbulon modelin e ri Z Proto

admin

Rritje e ndjeshme e shitjes se automjeteve

R ZH

Mercedes po teston makinën e saj AMG GT 73 me 800 kuaj fuqi

admin

Makina elektrike kineze shpërthen gjatë mbushjes

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...