Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Von der Layen do të ndalojë eksportimin e vaksinave nga BE-ja

Ursula von der Layen siguroi udhëheqësit e BE-së se ajo do të ndalonte largimin e vaksinave nga Bashkimi Evropian nëse furnitorët, si AstraZeneca nuk arrinin të dorëzonin sasitë e rëna dakord.   Premtimi i Presidentes së Komisionit Evropian në samitin virtual pasoi kur udhëheqësit lëshuan një deklaratë duke premtuar “përshpejtimin e administrimit të vaksinave”, me vetëm 8 për qind të popullatës së rritur që merr dozën krahasuar me 27 për qind në Britaninë e Madhe.   “Nëse kompanitë nuk përmbushin detyrimet e tyre kontraktuale, por vazhdojnë të eksportojnë, komisioni mund të vendosë të tërheqë lëvizjen drejt regjimit të eksportit”, u tha Von der Layen krerëve të shtetit dhe qeverisë gjatë një takimi privat, sipas një burimi të lartë diplomatik cituar nga theguardian.   Muajin e kaluar, KE-ja zbatoi një skemë miratimi emergjence për të lejuar vendet anëtare të BE-së të bllokojnë eksportet.   Në samitin e së enjtes, udhëheqësit e BE-së ranë dakord që vaksinimi, prodhimi i vaksinave duhet të përshpejtohet dhe që të ashtuquajturat pasaporta COVID duhet të futen.

Postime të ngjashme

OBSH: Fundi është ende larg! Pandemia, megjithatë, po mbahet nën kontroll

S.B.

Pezullohet vaksina Johnson&Johnson/ Të vaksinuarit pësuan mpiksje të gjakut në SHBA

S.B.

Afganistan, 5 ushtarë të vdekur nga sulmi i talebanëve

S.B.

Suedia ka numrin më të madh të rasteve me Covid-19 për person në Europë

S.B.

Stoltenberg: Rusia të ndalojë menjëherë lëvizjet e trupave drejt Ukrainës

S.B.

Biden: Strategji për sektorin e gjysëm-përçuesve në kuadër të modernizimit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...