Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Vora ende shumë larg rindërtimit të banesave

Zhurnal Ads

Shumë familje në qytetin e Vorës mbeten ende në pritje të zgjidhjes për banesat e dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit 2019. Disa prej tyre nuk kanë përfituar as bonus qiraje, ndërsa pamjet që ofron sot Vora të kujtojnë tmerrin e lëkundjeve të forta të një viti më parë.

Vora është një nga qyetetet që u prek nga tërmeti i 26 tërmetit dhe një vit më pas situata është kjo që shihni.

Disa pallate të dëmtuara janë shembur e rrënojat vijojnë të jenë aty.

Por ka ende pallate që edhe pse të rrezikshme vijojnë të mos jenë prishur.

Rindërtimi i banesave duket ende shumë larg.

Banorët, shtëpitë e të cilëve u shpallën të pabanueshme kanë marrë bonusin e qirasë dhe janë larguar në shtëpi me qira.

Por në Vorë ende ka persona që nuk kanë marrë zgjidhje. Një ndër ta është Sabri Vorini, shtëpia e të cilit eshtë vlerësuar DS5 dhe nuk ka marrë as bonusin e qirasë.

“Të gjithë këto barakat kanë marrë bonus qiraje, baraket e tjera në krahun tjetër kanë marrë bonus qiraje, vetëm ne 5 familjeve këtu nuk na kanë dhënë bonus qiraje. Shteti e ka në dorë, bashkia.”

Sabriu vijon të jetojë në shtëpinë e dëmtuar pasi nuk ka se ku të shkojë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Sot në Berlin, Edi Rama takon Angela Merkelin

admin

28 klandestinë të fshehur në magazinë, arrestohet 52-vjeçari

T E

PS komision parlamentar për akuzat e Dick Marty/ Meta: Turp më i madh që bën ‘Kali i Trojës’, po tenton përçarjen mes shqiptarëve

S.B.

Grevistët: Po na kërcënojnë, presion me telefonatë për të ndërprerë grevën

H S

Lezhë/ Kapet me 1.2 kg kokainë, arrestohet 50-vjeçarja! Në kërkim ish-bashkëshorti i saj

S.B.

“Verifikimi i kandidatëve, proces kompleks”/ Vitore Tusha: KED nuk mund të vendosë pa u përgjigjur…

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...