Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Votëbesimi i Qeverisë mund përsëri të vendoset në test, pa kaluar 90 ditë

Shkup, 4 mars – Cili ishte qëllimi i vërtetë i Zaev me kërkesën që Parlamenti të votojë për votë besimi? E para që ai tha nga foltorja parlamentare dëshironte të tregonte epërsi në parlament pavarësisht njoftimeve nga opozita se ka një shumicë prej 61 deputetësh dhe se qeveria së shpejti mund të bjerë.

E dyta është që turbulencat e reja mund të priten në lidhje me çështje të rëndësishme të politikës së brendshme dhe të jashtme, mbi të cilat besimi i qeverisë nuk do të mund të testohet përsëri në 90 ditët e ardhshme.

Sepse Kryeministri kërkoi votimin. Sidoqoftë, duke gjykuar nga neni 92 i Kushtetutës, Zaev nuk mund të shpresojë për këtë. Për shkak se akti më i lartë lejon deputetët të kërkojnë të kontrollojnë besimin e qeverisë nëse e bën shumica, dmth 61.

“Një pyetje mosbesimi në Qeveri nuk mund të bëhet përsëri para skadimit të 90 ditëve nga votimi i fundit i besimit, përveç nëse çështja e besimit bëhet nga shumica e numrit të përgjithshëm të deputetëve. Vendimi për të votuar mosbesim në Qeveri merret me shumicën e votave të numrit të përgjithshëm të deputetëve. “Nëse hidhet votë mosbesimi për Qeverinë, është e detyruar të japë dorëheqjen,” lexon neni 92 i Kushtetutës.

Zaev u paraqit dje në kuvend i paparalajmëruar dhe duke iu referuar nenit 217 të Rregullores së Procedurës, kërkoi votëbesimi për qeverinë pa debat publik. 62 deputetë votuan në favor të qeverisë dhe deputetët e VMRO-DPMNE nuk ishin në sallë në kohën e votimit.

Kjo është hera e parë që një kryeministër bën një veprim të tillë vetëm gjysmë viti pas zgjedhjeve. Opozita ka reaguar se kryeministri dëshiron të mbulojë performancën e dobët në muajt e fundit.

Postime të ngjashme

Shkupjani privohet nga liria për kontrabandim të emigrantëve

R Zh

Regjistrimi në Diasporë dukshëm më i ulët se sa ai para vendimit për shtyrje, kush i dëshpëroi!

R Zh

Mungesa e vaksinave ndërpret edhe fushatën e ndërgjegjësimit për vaksinim

R Zh

Tridhjetë ditë paraburgim për gjashtë të arrestuarit për tregti të paligjshme me 200 kilogram marijuhanë

R Zh

Sot 46 viktima dhe 687 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

R Zh

Qeveria demanton Milloshoskin: Zaevi dhe Spasovski nuk u kanë dhënë pasaporta pjesëtarëve të ISIS-it

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...