Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Votohet reforma zgjedhore/ 21 deputetë të opozitës së re bashkuan votat me PS

Shumica qeverisëse me ndihmën e disa deputetëve të opozitës miratuan ndryshimet e kodit zgjedhor duke e cuar votuesin shqiptarë në zgjedhjet parlamentare të 25 Prillit me rregulla të reja loje, të cilat u kundërshtuan, nga një pjesë e opozitës parlamentare dhe asaj jashtë parlamentit.

21 vota të opozitës iu bashkuan shumicës qeverisëse për ta miratuar kodin me 96 vota. Edi Rama i dha këtë argument opozitës parlamentare përse nuk mund t’ja plotësojë të gjitha kërkesat.

Qetësia e sigurimit të mbi 84 votave për miratimin e ndryshimeve të kodit zgjedhor në parlament, i dha komoditetin Edi Ramës, të merrej me qëndrimet e ashpra të presidentit Ilir Meta.

Kryeministri ia parashikoi të ardhmen deputetëve aktual të opozitës.

Parlamenti zgjodhi me 106 vota pro Ilirian Celibashin si komisionarin shtetëror të zgjedhjeve , Lealba Pelingu nënkomisionere.

Postime të ngjashme

Rama: Ilir Meta kandidat zyrtar i LSI në Vlorë

Lea Muslija

Procedimi penal i kreut të LSI në Pukë, reagon Partia: Po bënin ushtrime zgjedhore, policia e politizuar

Lea Muslija

Ndahet nga jeta kreu i Shoqatës Patriotike ‘Çamëria’, babai i aktivistit të njohur

Lea Muslija

Presidenti Meta, letër institucioneve për zgjedhjet e 25 prillit: Të shmangen fenomenet negative

S.B.

Porti i Ri Turistik i Sarandës, Rama publikon videon: Deri në fund të mandatit të tretë një tjetër nivel turizmi

S.B.

“Brenda muajit maj, 500 mijë të vaksinuar”, Manastirliu publikon videon: Ja sa gjyshe e gjyshër janë sot më të mbrojtur

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...