Vrasja e 18 vjeçares, Ibishi thotë se për dorasin parashihet dënim deri në burgim të përjetshëm

Njohësi i çështjeve të sigurisë, Nuredin Ibishi, po e konsideron rast tejet të rëndë vrasjen barbare të 18 vjeçares M.O, nga dy të dyshuar tashmë të arrestuar.

 

Sipas Ibishit, Kodi Penal parasheh që dorasit mund të dënohen deri në burgim të përjetshëm, për vepra të tilla krimi, njofton Klan Kosova.

“Është rast i rëndë penal, që tregon një bashkëpunim të mirëfilltë  mes qytetarëve dhe policisë dhe pak më la përshtypje edhe policia ku këshillon qytetarin në momentin e caktuar që të mos ndërhyjë në mënyrë që të mos ketë viktima të tjera të rastit”.

“Çështja tjetër është se kjo vepër penale, në Kodin Penal është e përshkruar <Privimi i jetës nga motive dinake apo mizore>, pra janë 12 raste sipas mënyrës së kryerjes së veprës. Për vepra penale kundër jetës dhe trupit në Kodin Penal parashihet dënimi jo më pak se 10 vjet deri tek dënim i përjetshëm”.

“Kjo parashihet me Kodin Penal, e përafërsisht edhe ky rast është një nga ato vepra dënim ky që mund të përfillet”, u shpreh Ibishi në Info Magazine.

Related posts

Austria shpreh gatshmërinë për të bashkëpunuar me Kosovën në fushën e mbrojtjes

N E

Afër 24 mijë raste aktive me coronavirus, ndërkaq mbi 1 mijë pacientë të shtrirë në klinikat COVID dhe spitalet e përgjithshme

Redaksia

Treni godet veturën në Pejë, lëndohen 4 persona

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com