Agjencia Zhurnal.mk

Vrau në atentat italianin, arrestohet shqiptari pas 19 vitesh

Kreu një vrasje mbrëmjen e 5 dhjetorit 2001, u arrestua pas gati 20 vitesh në Crotone të Italisë.

Atë natë, mbeti i vrarë një italian, Massimo Sciacca, i lindur në 1971, i cili u qëllua për vdekje nga disa persona në bordin e një makine në lëvizje.

Hetimet çuan në zbulimin, menjëherë pas krimit, të makinës së përdorur nga autorët që organizuan vrasje dhe rezultoi se ajo ishte në përdorim nga disa shtetas shqiptarë të paligjshëm në Itali.

Dy autorët e vrasjes u identifikuan më pas dhe njëri u arrestua në 19 dhjetor 2001 nga hetuesit e Stacionit Policor Primavalle.

Autori tjetër shqiptar, Ditran Ternova, i njohur edhe si Luciano, 40 vjeç, ishte bërë i padisponueshëm. Kundër tij, më 25 mars 2011, Prokurori Publik i Romës kishte lëshuar një urdhër burgimi pasi ishte dënuar përfundimisht me 16 vite burg.

Pas një aktiviteti specifik të kryer nga policia në Crotone, gjithashtu me shërbime vëzhgimi, u konstatua se burri ishte vendosur në Cotronei, ku punonte dhe jetonte me gjeneralitete të ndryshme nga ato për të cilat ishte në kërkim. Më 15 janar policët e kapën dhe e çuan në burgun e Crotonese.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

T E

Lajmet e fundit

Loading...