Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Vriten tre gazetarë në Afganistan

Një gazetar afgan, zëdhënës i Forcave të Mbrojtjes Publike të vendit u vra këtë mëngjes së bashku me dy kolegë në Kabul nga një bombë që shpërtheu në automjetin e tyre. Lajmi është raportuar nga zyrtarë afganë.

Vrasja e Zia Wadan, i cili më parë ka punuar për media të ndryshme, duket se është e fundit në një seri atentatesh të shënjestruara që po tronditin Afganistanin, veçanërisht kryeqytetin Kabul, ku janë gazetarë, politikanë dhe aktivistë të të drejtave janë shënjestruar gjithnjë e më shumë, pavarësisht bisedimeve të paqes midis qeverisë dhe Talibanëve.

Wadan dhe kolegët e tij u vranë në trafikun e mëngjesit në orët e pikut në një pjesë lindore të kryeqytetit. Asnjë grup nuk mori përgjegjësinë për sulmin, por Presidenti Ashraf Ghani fajësoi Talibanët për këtë.

“Kulmi i dhunës nga Talibanët është kundër angazhimit për paqe dhe tregon se grupi vazhdon ende qëndrimin e tij në marrjen e jetëve të pafajshme dhe dëmtimin e objekteve publike,” tha pallati presidencial në Tëitter, duke cituar Ganin.

Forca Kombëtare e Mbrojtjes Publike (NPPF) është një shërbim sigurie nën ministrinë e brendshme që vendos roje në organizatat ndërkombëtare në të gjithë Afganistani.

Postime të ngjashme

SHBA, zhduket gripi mes pandemisë së COVID-19-s

T E

Arriti në Gjermani para 6 vjetësh, tani emigranti kërkon të bëhet deputet

T E

OBSH: Mbi 850 mijë vdekje në të gjithë Evropën

T E

Ndërhyn Putin: Tensione në Armeni – dorëheqje, raketa … presidenti ka tre ditë

T E

Albin Kurti reagon për sulmin ndaj gazetarit, Visar Duriqi

T E

Rriten numrat me Covid-19 në Itali, disa qytete rrezikojnë mbylljen

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...