Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Vritet një ushtar ukrainas nga sulmet e separatistëve pro-rusë në rajonin Donbas

Një ushtar ukrainas ka humbur jetën dje si rezultat i zjarrit të hapur nga separatistët pro-rusë në rajonin Donbas në Ukrainën lindore.

Në njoftimin e bërë nga Forcat e Armatosura të Ukrainës, thuhet se përfaqësuesit e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) janë informuar për rastin, raporton Anadolu Agency (AA).

Ushtari ukrainas ka humbur jetën në spital pas plagëve të rënda që ka marrë nga separatistet pro-rusë në Avdiyivka të Donbasit.

Tensionet në kufirin Ukrainë-Rusi

Shefi i Shtabit të Ukrainës, Ruslan Khomchak, në një fjalim të mbajtur në parlament më 30 mars tha se Rusia me arsyetimin e stërvitjes ka kryer pozicionime ushtarake në afërsi të kufijve të Ukrainës.

Lidhur me zgjidhjen e krizës në rajonin Donbas, Grupi i Kontaktit Trepalësh i përbërë nga Rusia, Ukraina dhe OSBE-ja mori vendimin për një armëpushim gjithëpërfshirës që nga 27 korriku 2020.

Në konfliktet që vazhdojnë që prej vitit 2014 mes qeverisë së Kievit dhe separatistëve pro-rusë të cilët kanë shpallur në rajon të ashtuquajturën pavarësi, kanë humbur jetën mbi 13 mijë persona.

Postime të ngjashme

Shkarkohet ministri malazez që mohoi gjenocidin serb në Bosnje

Dafina Vidishiqi

Parlamenti i Malit të Zi votoi Rezolutën mbi Srebrenicën

Dafina Vidishiqi

Dhoma e Përfaqësuesve voton për t’i dhënë fund autorizimit për luftën në Irak

Dafina Vidishiqi

Amerika do të investojë 3.2 miliardë dollarë për të zhvilluar tableta kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Gjykata e Karolinës së Jugut ndalon dy ekzekutime derisa “skuadra e pushkatimit të jetë në dispozicion”

Dafina Vidishiqi

Vdes themeluesi i shtetit të Zambisë, ish-presidenti Kaunda

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...