Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Vuante nga astma, vdes në Afganistan kreu i Al-Kaedës

Kreu i Al-Kaedës, Ayman al-Zawahiri ka vdekur për shkaqe natyrore, pretenduan sot mediat pakistaneze.

Burime të sigurisë në Pakistan dhe Afganistan i thanë Arab News se Zawahiri kishte vdekur, pas problemeve me frymëmarrjen, pasi vuante nga astma.

Për herë të fundit ai dha një mesazh në përvjetorin e 11 shtatorit, ndërsa shëndeti i Zawahiri kanë qenë prej kohësh në dyshim, megjithëse raportet për vdekjen e tij kanë dalë të pasakta në të kaluarën.

Mjeku i lindur në Egjipt ishte komandanti i dytë për Osama bin Laden dhe mori drejtimin e rrjetit terrorist pas vdekjes së sauditit në 2011, por ndikimi i tij është zbehur dhe al-Kaeda tani shihet gjerësisht si një hije e ish-vetes së saj.

Një nga burimet që foli për Arab News tha se Zawahiri kishte vdekur në Afganistan.

“Ai vdiq nga astma sepse nuk kishte asnjë trajtim zyrtar”, i tha burimi, i cili ishte një përkthyes pakistanez.

Një zyrtar i Pakistanit i sigurisë në zonat pranë kufirit me Afganistanin tha “ne jemi të vendosur që ai ka vdekur për shkaqe natyrore” pas thashethemeve të vazhdueshme.

Një burim tjetër pakistanez, një oficer sigurie me njohuri të operacioneve anti-terroriste, tha se ata kishin informacione se Zawahiri kishte vdekur rreth një muaj më parë.

Postime të ngjashme

Putin nënshkruan ligjin që mbron të dhënat e zyrtarëve të sigurisë

Dafina Vidishiqi

30 mijë fëmijë rrezikojnë të vdesin nga uria në Tigray të Etiopisë

Dafina Vidishiqi

Mbretëresha i bëri të qeshnin udhëheqësit e G7: A duhet të dukeshit sikur po kënaqeni gjatë pozimit?

Dafina Vidishiqi

Putin: Marrëdhëniet me SHBA-në në nivel më të keq në vitet e fundit

Dafina Vidishiqi

G7-ta sot pritet ta hartojë planin global anti- COVID

Dafina Vidishiqi

Kanadezët marshojnë kundër islamofobisë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...