Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Vuçiç: Maqedonia e Veriut ka më shumë të vdekur nga Covid se ne, edhe pse është shtet më i vogël

Shkup, 30 nëntor – Zhurnal.mk – Presidenti serb Aleksandar Vuçiç gjatë vizitës në Nish, duke u përgjigjur në kritikat nga ekspertët se sistemi shëndetësor në çdo moment mund të fundoset, ka bërë disa krahasime me vendet e rajonit duke theksuar se numri i të vdekurve në vendet fqinje është shumë më i madh ndërsa janë vende më të vogla, informon Zhurnal.

Ai mes tjerash potencoi dhe vendin tonë, Maqedoninë e Veriut, e cila siç tha ai, është më e vogël se Serbia, ndërsa ka më tepër raste të vdekjeve.

Gjithashtu edhe Bosnja e Hercegovina siç thotë, ka 1000 raste të vdekjeve më tepër, ndërsa është dyfish më e vogël se Serbia.

“Kroacia, e cila është 1,8 herë më e vogël ka më tepër raste të vdekjeve. Mali i Zi ka 480, kjo është sikur ne të kemi 4800 e jo 1500 raste të vdekjeve. Bullgaria, Hungaria, Romania gjithashtu kanë më tepër, por nuk ka kush t’ua thotë njerëzve të gjithë këtë. Kjo sëmundje është serioze dhe sistemi ynë po lufton kundër saj”, tha Vuçiç.

Në Maqedoni të Veriut deri dje kishte 1699 të vdekur, ndërsa në Serbi numri i të vdekurve shënon 1484.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

5 të vdekur dhe 807 raste të reja me Covid 19 në Maqedoni

Z H

ASH dhe Alternativa nuk do ta mbështesin ligjin për shfuqizimin e Ligjit për regjistrim të VMRO-DPMNE-së

Z H

Karantinë 14 ditë për personat që vijnë nga Afrika

Z H

Azeski apel të sigurohet qarkullim i pandërprerë i mallrave drejt Selanikut

Z H

Qeveria: Raporti më i ri i Fridom Haus konstatoi përparim me vlerësim pozitiv për reformat

Z H

Zaev do ta teston votëbesimin e Qeverisë në Kuvend

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...