Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Vuçiq: Gjendja politike në Kosovë pamundëson zbatimin e marrëveshjeve

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq e ka parë si problem gjendjen aktuale politike në Prishtinë për zbatimin e marrëveshjeve të arritura ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Ai në RTS tha se “Serbia është e interesuar për ta ruajtur paqen dhe stabilitetin”.

“Ata nënshkruan SSO, kështu që ata nuk bënë asgjë në lidhje me të dhe ata haptas thonë se nuk u shkon ndërmend ta bëjnë atë. Ne jemi të interesuar në ruajtjen e paqes dhe stabilitetit për serbët dhe çfarë mund të bëjmë për njerëzit tanë, dhe nëse do të ruajmë integritetin e Serbisë”, theksoi ai.

Vuçiq përmendi tre emra që dëshirojnë të marrin postin e presidentit: Vjosa Osmani, Isa Mustafa e Ramush Haradinaj.

Po ashtu, i pari Serbisë ritheksoi se dialogu mund të jetë “rrugë e gjatë”.

Postime të ngjashme

Glauk Konjufca: Përpilimi i padisë për gjenocid kundër Serbisë do të merr kohë

N E

Prokuroria Themelore në Prishtinë nis hetim për “Zbulimin e fshehtësisë zyrtare”

N E

Haxhiu: Sigurimi i vaksinave është top prioritet i qeverisë

N E

Një person ka mbetur i vdekur dhe dy të tjerë janë plagosur në Mitrovicë

N E

“Eksplodoi balona” e Janez Janshës si lajm i pavërtetë, por që nxiti reagime të ndryshme

R Zh

Në Kosovë nga e hëna mësimi me prezencë fizike

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...