Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Vuçiqi falënderon policët serbë, thotë se e mbrojtën Kosovën kur u sulmua nga jashtë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka falënderuar zyrtarët policorë serbë, duke thënë se ata mbrojtën “territorin e Kosovës kur u sulmua nga jashtë”.

Vuçiq ka thënë këto fjalë gjatë Ditës së Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë dhe Ditës së Policisë.

“Unë u jam mirënjohës të gjithë zyrtarëve policorë, aktivë dhe pensionistë, të cilët, kur ishte më vështirë, mbrojtën vendin tonë kur u sulmua nga jashtë në territorin tonë të Kosovës dhe Metohisë. Faleminderit të gjithëve që kanë qenë gjithmonë me njerëzit e tyre. Unë jam krenar me ju, për dalim nga ata që u larguan nga ju dhe ju larguan ju”, ka thënë presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, raporton Tanjug.

Ai ka folur edhe për miratimin e rezolutës për Srebrenicën nga Kuvendi i Malit të Zi.

“Për një vit e gjysmë dëgjojë se Serbia po përzihet në punët e brendshme të dikujt. Kush jemi ne që të arbitrojmë sot mes Turqisë dhe Armenisë, ne merremi me punët tona. Ne reaguam me qetësi ndaj kësaj, nuk thashë asnjë fjalë të shëmtuar për këdo. Ajo që më intereson mua është që njerëzit tanë në rajon të ngrenë kokën, dhe që fakti që dikush ka për qëllim t’i markojë ata dhe të lënë qëllimisht një njollë apo shenjë, njerëzve tanë. Unë e di se ka disa gjëra aty për të cilat u pengojë unë”, ka thënë Vuçiq.

Postime të ngjashme

I jepet lamtumira e fundit edhe Leonora Gjotaj Komlmekshaj që humbi jetë në aksidentin tragjik në Kroaci

D V

Nënë e bijë nga Gjakova varrosën pasi vdiqën në aksidentin tragjik në Kroaci

D V

Kosova regjistron 58 raste të reja me koronavirus

D V

10 karafila të bardhë për 10 jetët e humbura në aksidentin tragjik në Kroaci

D V

Rishikimi i Buxhetit për vitin 2021 – opozita thotë se nuk është bërë mbi nevojat e qytetarëve, ndryshe mendon Qeveria

D V

Zeinah Salahi, drejtoreshë e USAID-it në Kosovë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...