Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Vuçiqi miraton ardhjen e gazit ruso-turk në Serbi

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq të premten (1 janar) miratoi një pjesë të projektit rus gazi që kalon nëpër vendin e tij dhe e përshëndeti atë si çelësin për sigurinë e furnizimit të tij me energji.

Pjesa e gjatë 403 kilometra (250 milje) – nga Zajecar në Serbinë lindore deri në Horgos në kufirin e Hungarisë – është pjesë e tubacionit më të madh TurkStream që furnizon gazin natyror rus në Turqi dhe Evropën Qendrore.

“Këtë mëngjes në orën 6:00 të mëngjesit (05:00 GMT) gazi nga Bullgaria filloi të derdhej dhe hyri në tubacionin e sapo ndërtuar të Serbisë. Një ditë e madhe për Serbinë!” Ka shkruar Vuçiq në Instagram.

Në një shkrim në Twitter të mbajtur në Gospogjinci në Serbinë veriore, Vuçiq përshëndeti hapjen e të ashtuquajturit tubacioni “Rrjedhja e Ballkanit” si “çelësi për zhvillimin e ardhshëm të Serbisë” që do të mundësonte “stabilitetin e energjisë dhe sigurinë” e vendit.

Ambasadori rus në kombin ballkanik Aleksandar Bocan-Harcenko tha se tubacioni do të “siguronte siguri energjetike edhe për rajonin e gjerë dhe Evropën Qendrore”, e citoi atë të thoshte televizioni shtetëror RTS.

TurkStream është një projekt i rëndësishëm i Turqisë dhe Rusisë për të furnizuar gazin rus përmes Detit të Zi.

Në korrik të vitit të kaluar Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo përshkroi të dy tubacionet TurkStream dhe Nord Stream 2, i cili do të sjellë gazin rus në Gjermani, si “mjetet e Kremlinit për të zgjeruar varësinë evropiane nga furnizimet e energjisë ruse” që “minojnë Ukrainën”. Administrata e Presidentit amerikan Donald Trump ka kritikuar vazhdimisht Gjermaninë dhe kombet e tjera evropiane për mbështetjen e tyre në energji nga Rusia.

Në vitin 2019 ai vendosi sanksione ndaj kompanive të përfshira për të dy projektet.

Serbia, e cila aspiron të anëtarësohet në Bashkimin Evropian, ka qenë tradicionalisht një aleate e Rusisë dhe varet shumë nga gazi rus.

Seksioni Ballkanik i TurkStream u ndërtua në të gjithë territorin Bullgar. Kryeministri Bullgar Bojko Borisov shmangu ceremoninë në Serbi. Në vend të kësaj, ai ndoqi ndërtimin e interkonektorit Greqi-Bullgari (IGB), që pritet të japë gazin Azerbajxhan nga Gazsjellësi Trans-Adriatik (TAP).

Borissov gjithashtu mbajti një telefonatë me Presidentin e Azerbajxhanit Ilham Aliyev. Nëpërmjet IGB, Bullgaria ka në plan të importojë 1 miliard metra kub gaz Azeri në vit (bcm/vit), që arrin në një të tretën e konsumit të saj vjetor. Ndërtimi i IGB ka pësuar shumë vonesa, dhe për momentin Bullgaria është ende e varur nga gazi rus me 100%./Shekulli

Postime të ngjashme

15 vendet që kanë ekzistuar 100 vite më parë, por tani janë zhdukur

T E

Ekspertët të shqetësuar për vizitën e Papës në Irak

T E

Mbi 20 milionë të vaksinuar në Britani të Madhe

T E

Von der Layen do të ndalojë eksportimin e vaksinave nga BE-ja

T E

Izraeli do të vaksinojë punëtorët palestinezë kundër Covid-19

T E

Sulm mbi anijen izraelite/ Ministri i Mbrojtjes: Irani qëndron pas shpërthimit

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...