Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Vullkani më aktiv i Evropës shpërthen shtatë herë në dy javë, zonat përreth mbulohen nga hiri i zi

Vullkani më aktiv i Evropës, Mount Etna, ka shpërthyer shtatë herë në dy javët e fundit, me disa shpërthime që dërguan hirin e nxjerrë edhe mbi zonat afër.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, vullkani fillimisht shpërtheu më 16 shkurt dhe që prej asaj kohe ka pasur aktivitete të tjera shpërthimi.

Dhe siç thuhet më tej, një shpërthim i fundit nga vullkani, i cili ndodhet në Itali, hodhi hirin mbi qytetin sicilian të Zafferana Etnea ku tani vendasit po punojnë për të larguar blozën.

Marco është një banor i Zafferana Etnea dhe tha se bloza mund ta bëjë atë të rrezikshme për banorët vendas.

“Këtë mëngjes në orën 9:30 hiri filloi të binte dhe që atëherë kam qenë këtu, duke punuar për ta hequr qafe atë”, tha ai.

“Fatkeqësisht, siç mund ta shihni, ne po bëjmë grumbuj hiri në anë të rrugës sepse nuk kemi qese të mjaftueshme për ta hequr qafe atë”, shtoi Marco, duke treguar qeset plot hiri të zi.

“Shpresojmë që komuna mund ta heqë atë menjëherë sepse është e rrezikshme në rrugë”, ka shtuar ai.

Sipas Euronews, për fat të mirë nuk është raportuar për të lënduar apo për të vdekur për shkak të shpërthimeve vullkanike deri më tani. Por pastrimi i hirit mbetet një sfidë.

Postime të ngjashme

Jens Stoltenberg: NATO vendos rreth anëtarësimit të Ukrainës

N E

Joe Biden i propozon Vladimir Putinit takim të nivelit të lartë

N E

SHBA do të rrisë numrin e forcave ushtarake në Gjermani

N E

OBSH: Fundi është ende larg! Pandemia, megjithatë, po mbahet nën kontroll

S.B.

Pezullohet vaksina Johnson&Johnson/ Të vaksinuarit pësuan mpiksje të gjakut në SHBA

S.B.

Afganistan, 5 ushtarë të vdekur nga sulmi i talebanëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...