Agjencia Zhurnal.mk
Auto

VW-ja synon shitjen e 100.000 crossoverave elektrikë gjatë vitit 2021

Kontingjenti i parë i crossoverave elektrikë të Volkswagenit ID.4 tashmë është rrugës deri të pronarët e tyre në Evropë, Kinë dhe SHBA.

VË ID.4 është modeli i dytë serik i gjeneratës së re të veturave elektrike, pas atij ID.3, i cili vitin e shkuar “theu akullin”.

Nga prodhuesi gjerman ka sinjale optimiste, meqë planifikon të shesë vetëm gjatë vitit 2021 rreth 100.000 njësi të këtij modeli. Sipas zyrtarëve të kompanisë, vetëm në muajin e parë të këtij viti janë porositur 17.000 njësi.

Nën fakt, ID.4 është pjesë e strategjisë së Volkswagenit për të kaluar në prodhimin e veturave elektrike dhe për këtë janë investuar dhe do të investohen deri më 2023, mbi 11 miliardë euro.

Deri më 2025 planifikohen të arrihet prodhimi i 1.5 milionë vetura elektrike në vit.

Aktualisht, modeli ID.4 po prodhohet në një fabrikë në Gjermani dhe një në Kinë, e së shpejti do të duhej të niste së prodhuari edhe në një fabrikë tjetër në Gjermani. Për vitin tjetër është planifikuar të nis së prodhuari edhe në një fabrikë të VW-së në SHBA.

Postime të ngjashme

Harroni kamerat fikse, kërcënimi i vërtetë për shkelësit e trafikut vjen nga qielli

D V

McLaren më i fuqishëm kabriolet – 765LT Spider prodhon 765 kuaj-fuqi dhe lëviz me shpejtësi maksimale prej 330 km/h

D V

Honda NSX-R e rrallë do të dalë në ankand, çmimi fillon nga 346 mijë euro

D V

Tesla po e shtyn prodhimin e kamionit për vitin 2022

D V

Porsche 911 Carrera apo BMW M3 Competition?

D V

Kjo është marka e vetme që nuk po mendon për elektrizimin, dhe ka një arsye të fortë për këtë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...