Xavi përgjigjet rreth komentit racist ndaj Lamine Yamal

nga D V

Ndërsa pezullimet e Sergi Roberto dhe Andreas Christensen ishin një zhgënjim për Barcelonën në një natë të suksesshme në Paris të mërkurën, padyshim nota e hidhur ishte komenti i bërë nga ish-portieri dhe ndihmës menaxheri i Atletico Madrid, German ‘Mono’ Burgos, në lidhje me talentin Lamine Yamal.

Gjatë mbulimit që çoi në ndeshje, tani komentatori Burgos po lavdëronte talentin e Lamine Yamal, por në koment e sipër dha disa komente raciste për 16-vjeçarin,

“Futbolli është si jeta. Nëse ai nuk do të ishte lojtar i mirë, vendi i tij do të ishte para semaforëve”, tha Burgos.

Që nga incidenti, Movistar+, kanali në të cilin ishte, ka kërkuar falje, ashtu si edhe Burgos, dhe ai ka hequr dorë nga detyrat e tij.

Ndërkohë, një pjesë e departamentit të komunikimit të Barcelonës njoftoi Barcelonën për komentin dhe si Blaugranët ashtu edhe PSG refuzuan intervistat me Movistar atë natë, me mbështetjen e UEFA-s.

Trajneri Xavi Hernandez u pyet për komentet përpara ndeshjes së Barcelonës me Cadizin.

“Cilat ishin fjalët që përdore? E neveritshme dhe…? E dënueshme. 100% me ju. Lamine është mirë, i lumtur dhe i qetë. Nuk ka nevojë të flasim më shumë për këtë”, ka thënë Xavi në konferencë.

TË REKOMANDUARA

Kush jemi ne

Zhurnal.mk është Agjenci e Lajmeve e pavarur, e themeluar në vitin 2009, që e mbulon Maqedoninë, Kosovën, Shqipërinë edhe lajmet nga bota.

Regjistrohu

Subscribe my Newsletter for new blog posts, tips & new photos. Let's stay updated!

@2009-2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More