Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Xhaferi: Para se të vendosë për punën online, do të pres të deklarohen deputetët

Shkup, 17 nëntor – Zhurnal.mk – Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi nuk dëshiron të paragjykojë se kur do të mund Kuvendi të votojë për propozimin e tij për plotësimin e Rregullores për punën e Parlamentit, me çka mundësohet që deputetët me test pozitiv për Kovid-19 dhe me vendim për izolim për shkak të kontaktit me person të infektuar të mund onlajn të përfshiehn në punën e Parlamentit dhe trupat e punës.

Edhe pse, ka kontakte joformale me deputetët lidhur me propozimin do të presë që grupet e deputetëve edhe formalisht të deklarohen për propozimin për çka do ta vendos në seancë.

Për momentin, sipas informacioneve nga Kuvendi, gjashtë deputetë nuk kanë mundësi të marrin pjesë në punën e Parlamentit për shkak të kovid-19.

Xhaferi sqaroi se propozimi ka të bëjë vetëm për deputetët të cilët për shkak të Kovid-19 nuk do të mund të marrin pjesë në seancat e Kuvendit dhe të komisioneve dhe do të jenë në mjekim shtëpiak ose izolim shtëpiak. Deputetët këtë do të duhet ta dëshmojnë me vendim të Inspektoratit sanitar dhe shëndetësor shtetëror.

Në propozimin, që pritet sot të shpallet publikisht, Rregullorja plotësohet me procedurë për konfirmim se deputeti ka vendim dhe procedurë për thirrje për votim.

Deputeti, thotë Xhaferi, me emër do të bëjë thirrje për të votuar, ndërsa fytyra e tij do të shfaqet në njërin prej ekraneve në sallë. Tani për tani ende nuk është vendosur nëse për këtë do të shfrytëzohen platformat si Zoom, Skajp ose aplikacione të tjera.

“Kjo duhet të zgjidhet në varësi nga ajo që është më e sigurt”, thotë kryetari i Kuvendit.

Propozimi është parashtruar me procedurë të shkurtuar, por Xhaferi nuk deshi të thotë kur ai do të mund të jetë në seancë sepse dëshiron ta dëgjojë mendimin e të gjitha grupeve të deputetëve. Deri më tani, thotë se ka pasur vetëm bisedime joformale me deputetët për propozimin dhe do të dëshironte ta dëgjojë qëndrimin e tyre zyrtar para se ta vendos në rend dite. Duhet të merret parasysh, thotë ai, se të hënë fillon debati i komisionit për Propozim buxhetin për vitin 2021.

Postime të ngjashme

Kontesti me Bullgarinë, Selmani: Humbëm kohë, nuk mësuam nga historia me Greqinë

R Zh

Ohër-Strugë, kërkohet tërheqja e turistëve të huaj

R Zh

Qytetarët nuk i njohin përfaqësuesit e tyre në pushtetin lokal

R Zh

Visar Ganiu: Urime Drita Islami – suksese edhe në gara të tjera të përmasave botërore

R Zh

Karakachanovi kritikon Borissovin për “kthesën” në qëndrimin e tij ndaj RMV-të

R Zh

Nikollovski: VMRO nuk do të lejojë zgjedhje lokale pa ‘fingerprint’

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...