Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Xhaferi priti në takim ambasadoren rumune, Aksinte

Shkup, 10 shkurt – Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, realizoi takim protokollar me ambasadoren e Rumanisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Adella Monika Aksinte.

“Kryetari Xhaferi shprehu kënaqësi për takimin dhe i drejtoi urime me rastin e emërimit për ambasadore, me ç’rast e theksoi rëndësinë e bashkëpunimit të ndërsjellë bilateral dhe vazhdimin e të njëjtit në nivelin më të lartë dhe në nivel të Grupeve Parlamentare të Bashkëpunimit, sapo të lejojnë këtë kushtet shëndetësore në të dy vendet. Ai njëherazi falënderoi edhe për mbështetjen e fuqishme dhe të vazhdueshme që Rumania ia jep Republikës së Maqedonisë së Veriut në planin e integrimit evropian të vendit dhe shprehu besimin se dhe si aleatë në NATO do të kemi bashkëpunim të frytshëm dhe të vazhdueshëm”, informoi Kabineti i Xhaferit.

Në kumtesë theksohet se ambasadorja Aksinte e përshëndeti funksionimin e Kuvendit si promovues i rëndësishëm i ligjeve reformuese që janë në interes të të gjithë qytetarëve dhe ndau një konstatim të rëndësishëm se miqësia e vendosur ndërmjet dy dhomave ligjvënëse të Rumanisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut, në mars të këtij viti do të shënojë traditë 20-vjeçare të bashkëpunimit ndërmjet Grupeve Parlamentare të Bashkëpunimit dhe e përshëndeti fuqishëm këtë.

Aksinte theksoi se këto marrëdhënie në të ardhmen do të kultivohen me intensitetin e njëjtë ndërsa theks i veçantë do të vihet mbi përforcimin e bashkëpunimit në fushën ekonomike.

“Ambasadorja shprehu mirënjohje për sjelljen miqësore dhe mikpritjen e ngrohtë në vendin tonë. Në fund, të dy bashkëbiseduesit e riafirmuan rëndësinë e dialogut të vazhdueshëm politik në drejtim të përforcimit të bashkëpunimit të përgjithshëm bilateral mes dy shteteve dhe sidomos avancimin e bashkëpunimit ndërparlamentar dhe ndarjen e përvojave të përbashkëta nga politika e jashtme dhe diplomacia parlamentare”, thuhet në në kumtesën për takimin e kryetarit të Kuvendit, Xhaferi dhe ambasadoren rumune Aksinte.

Postime të ngjashme

Moti për ditët në vijim në Maqedoni

D V

Xhambaski: Nëse respektohen “vijat e kuqe”, komisioni maqedono-bullgar nuk do të mund të funksionojë

D V

OBRM-PDUKM: Mini-Shengeni nuk është një alternativë e BE -së

D V

Priten variante të ndryshme të Covid-19! Mund të rekomandohet marrja e dozës së tretë e vaksinës

D V

Edhe katër të rinj arrestohen pasi kapen me marihuanë!

R Zh

Zaevi për “Ballkan të Hapur”: Derisa BE-ja nuk e përmbush premtimin, ne do punojmë për një jetë më të mirë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...