Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Xhambaski: Beogradi punon kundër kohezionit midis Maqedonisë dhe Bullgarisë

Beograd, 6 mars – Ideja e hegjemonisë serbe në Ballkan ekziston ende, shkruan në Facebook Angel Xhambaski, eurodeputeti bullgar dhe nënkryetar i partisë parlamentare OBRM BND. Në pretendimet e tij, ai mbështetet në deklaratën e abatit maqedonas të manastirit Bigorski, Partenia, për televizionin ukrainas “Verski Pravda”.

Sipas abatit, Maqedonia ishte nën sundimin e Beogradit për gati një shekull dhe prandaj, siç thotë ai, prania e shërbimeve speciale serbe në vend është e kuptueshme. Abati pretendoi se këto shërbime po vepronin kundër Kishës Ortodokse Maqedonase duke njohur Kryepeshkopatën e Ohrit dhe se ata gjithashtu po përpiqeshin të shkatërronin marrëdhëniet e mira fqinjësore të vendit me Bullgarinë dhe Greqinë dhe të kundërshtonin integrimin Euroatlantik të Maqedonisë së Veriut.

Në postim, eurodeputeti bullgar shprehu kënaqësinë me deklaratën e përmendur të abatit maqedonas, duke thënë se është e rëndësishme në kushtet aktuale, kur Maqedonia rrallë flet pozitivisht për Bullgarinë.

Konfirmim i arsyeshëm se Beogradi po punon kundër kohezionit midis Bullgarisë dhe Maqedonisë. Vlen të vijë nga Shkupi, në një kohë kur nuk ka shumë lajme pozitive për ne. Në një kohë kur ne po flasim për demokraci dhe të drejta të barabarta në të gjitha fushat në Shkup, dhe ne e dimë që nuk është kështu. Dhe është vërtetuar se nuk është kështu.

Kjo deklaratë është gjithashtu e vlefshme në konfirmimin e faktit se ideja e hegjemonisë serbe në Ballkan nuk është ndërprerë ende. Si ideja e një Kishe të Madhe Serbe”. shkruan eurodeputeti.

Postime të ngjashme

Carovska: Me ligjin e ri për tekstet shkollore arrijmë në vendet me arsim cilësor

R Zh

IRI: Antisemitizmi ka potencial të rritet në vend dhe rajon

R Zh

Kuvendi i Maqedonisë nesër mban seancën e 32-të

R Zh

Ministria e Kulturës: Shfrytëzuesit e projekteve nga Konkurset vjetore për vitin 2021 duhet të hapin llogari të veçantë të transaksionit

R Zh

MPJ prezantoi katër këshilltarët ekonomikë, do të vendosen në Varshavë, Mynih, Ankara dhe Abu Dabi

R Zh

Muça: Shkupi do të lulëzojë me gjelbërim! (FOTO)

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...