Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Xhasika Polo me këngën “Frymë” fituese e festivalit “Nota Fest 2020”

Këngëtarja nga Shqipëria Xhesika Polo me këngën “Frymë” është fituese e edicionit të 16-ë të festivalit Nota Fest 2020 i cili si festival u rikthye pas 10 viteve mungese në skenën e muzikës zbavitëse shqipe në vend.

Kënga “Frymë” me muzikë dhe orkestrim nga Marko Polo dhe tekst të Aleks Seitaj, fitoi pikët më larta nga juria profesioniste e festivalit duke triumfuar në mesin e 14 këngëve pjesëmarrëse për këtë vit dhe duke u shpallur edhe kënga fituese për këtë edicion.

Juria e festivalit në përbërje: Kastriot Tusha – tenor edhe profesor i solo këndimit në Akademinë e Arteve Tiranë, Adem Ymeri kompozitor dhe drejtues i festivalit për fëmijë Ylberi, Ariana Kuriu Grubi – profesoreshë e pianos, Driton Sulejmani – bashkëpunëtor i muzikës në Radio Shkupi, Elita Reçi – këngëtare dhe profesoreshë e muzikës, Shpend Ahmeti – ish anëtar i grupit Telex dhe tekst shkrues dhe Valton Beqiri- kompozitor, ndanë tre çmimet kryesore të festivalit.

Çmimi i dytë i takoi këngëtares strugane por që jeton dhe punon në Suedi, Eliona Qira me këngën “Të harrova” e cila përveç çmimit të dytë fitoi edhe çmimin për orkestrim më të mirë, interpretim më të mirë dhe çmimin Youtube. Çmimi i tretë nga juria profesioniste shkoi për këngëtaren Sara Berisha me këngën “Të ndarë”.

Organizatorët e festivalit dhe këshilli artistik ndanë edhe çmime të tjera për pjesëmarrësit e këtij viti, çmimi teksti më i mirë- i përket këngës me titull “Ç’ka ka ikur, më nuk vjen” me vargje nga Jorgo Papingji, interpretim nga Hana Palloshi. Kompozimi më i mirë- shkoi për këngën me titull “Thirrëm” e realizuar nga Gramoz & Greis Kozeli. Produksioni më i mirë-  iu nda këngës me titull “E dalura nga ëndrrat” me interpretim të Gramos Aliut. Çmimin Best Dance- e fitoi kënga me titull “Ç’po ndodh me mua” me interpretues motrat binjake Hana & Eranda Haskaj.

Në festival u nda edhe çmimi “Agron Berisha” i cili njihet edhe si iniciatori i parë për nisjen e festivalit Nota Fest, ky çmim i takoi grupit të rrokut arbëreshëve Peppa Marriti Band me këngën me titull “Poezia”.

U ndanë edhe çmime të tjera si çmimi i Televizionit 21 – për  këngëtaren Majlinda Cikaqi me këngën “Sikur dje”, çmimi i  Produksionit Avantgarde- shkoi për artistin Lis Asllanaj me këngën me titull  “Hajgare e jetës”, i cili po ashtu fitoi edhe çmimin për këngën Stil. Çmimi Facebook & Instagram -shkoi për interpretuesen Rea Nuhu me këngën me titull “Na dy” e cila po ashtu fitoi edhe çmimin e këngës Hit të festivalit. Çmimi i karrierës -shkoi për  kantautorin Artan Bakija, ndërsa kantautori më i mirë u përzgjodh Selami Pollozhani.

Edhe pse në një periudhë të  pazakontë, Nota Fest erdhi për teleshikuesit me nota optimizmi në festën muzikore. I diktuar nga kushtet që na krijoi pandemia me virusin Kovid 19, festivali këtë vit u desh të realizohet në një studio televizive dhe pa prezencë të publikut, ndërkaq u transmetua në Televisionin 21 në Maqedoni dhe në Kosovë.

Organizatorët e festivalit shprehen të kënaqur nga interesimi i artistëve për pjesëmarrje në këtë festival edhe pse në kushte të vështira u arrit qëllimi i rikthimit të njërit prej festivaleve më prestigjioze të muzikës së lehtë në vend Nota Fest 2020 kësaj radhe nga Porduksioni Avantgarde me në krye drejtorin e festivalit Avni Aliu.

Festivali këtë vit u përkrah nga Ministria e Kulturës së Maqedonisë së Veriut, nga komuna e Çairit, kompania Trim dhe Lum, Bianka Sposa,  Butiku Nana edhe Ana Bora.

Organizatorët ndanë edhe disa mirënjohje në shenjë falënderimi për kontributin e dhënë për artin në përgjithësi disa personaliteteve të ndryshme si dhe ndanë një mirënjohje post-mortum për z.Enver Maliqi për kontributin dhe mbështetjen e dhënë për festivalin Nota Fest ndër vite.

Postime të ngjashme

Në Louvre kthehet parzmorja që ishte vjedhur gati 40 vjet më parë

S.B.

Shkodran Tolaj sjell projektin premierë “Nga Shkupi në Prekaz” për Epopenë e Adem Jasharit në 23 vjetorin e lavdishëm

S.B.

Holandë/ Mbrëmja poetike mbledh poetë shqiptarë dhe holandezë për 7-8 mars

S.B.

Ndahet nga jeta kompozitori i njohur Agim Krajka

S.B.

“Berlinale 2021” në modusin e pandemisë

S.B.

Gani Mehmetaj fiton çmimin ‘Kadare’ për vitin 2020

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...