Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Xholev: Për arrestin shtëpiak të Mijallkovit gjykata ka vepruar me korrektësi

Shkup, 25 shkurt – Propozimi për arrestimin e e Sasho Mijallkovit arriti në Gjykatë të dielën në orën 15:00, ndërsa vendimi është përgatitur në orën 18:30. Këto janë tre orë e gjysmë, ashtu që Gjykata veproi absolutisht në mënyrë të azhurnuar, deklaroi kryetari i Gjykatës Themelore Penale Shkup, Ivan Xholev.

Xholev sqaroi se Gjykata Penale, në përputhje me dispozitat ligjore, ka afat për të vepruar mbi propozimin brenda 24 orëve, dhe mund të kishte vendosur deri të hënën deri në orën 15:00. Mirëpo, siç shtoi ai, është konstatuar se duhej të veprohej menjëherë.

Ndryshe, pas zhdukjes dhe më pas paraqitjes në gjykatë të ish-shefit të policisë sekrete Sasho Mijalkov, shumë pyetje dhe deklarata kontradiktore mbetën pa përgjigje. Si shkoi komunikimi mes Prokurorisë, MPB-së dhe Gjykatës.Ku ishte fshehur Mijalkov, kush do të mbajë përgjegjësi për lëshimet, si mundet që i arratisuri të cilin po e kërkonte e gjithë policia arriti të kalonte pa u vërejtur nga askush, dhe i vetëm të paraqitet në Prokurori.

Postime të ngjashme

Regjistrohen 824 raste të reja me Kovid-19, 682 pacientë të shëruar dhe 31 të vdekur

R Zh

LSM-ja u bën apel deputetëve nesër ta votojnë pakon e pestë antikrizë

R Zh

A po fundoset, BDI-ja me ekzekutivin aktual në krye me Artan Grubin ?

R Zh

Liberalët ballkanik për non-pejperin: Kriza e kovidit në rajon dhe BE tokë pjellore për ide të rrezikshme nacionaliste për rishikim të kufijve

R Zh

Carovska: Me ligjin e ri për tekstet shkollore arrijmë në vendet me arsim cilësor

R Zh

IRI: Antisemitizmi ka potencial të rritet në vend dhe rajon

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...