Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Xi Jinping bën thirrje për përpjekje për arritjen e asnjanësimit të karbonit

Presidenti i Kinës Xi Jinping bëri thirrje të premten për ndjekjen e rrugës së zhvillimit të gjelbër dhe për arritjen e asnjanësimit të karbonit sipas planifikimit.

Presidenti Xi e tha këtë ndërsa ndiqte një veprimtari vjetore të mbjelljes vullnetare të pemëve në Pekin.

Kina synon të arrijë kulmin e emetimeve të dioksidit të karbonit përpara vitit 2030 dhe të arrijë karbonin neutral para vitit 2060, ka deklaruar presidenti Xi në debatin e përgjithshëm të sesionit të 75-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara përmes një lidhjeje me video shtatorin e kaluar.

Postime të ngjashme

Putin nënshkruan ligjin që mbron të dhënat e zyrtarëve të sigurisë

Dafina Vidishiqi

30 mijë fëmijë rrezikojnë të vdesin nga uria në Tigray të Etiopisë

Dafina Vidishiqi

Mbretëresha i bëri të qeshnin udhëheqësit e G7: A duhet të dukeshit sikur po kënaqeni gjatë pozimit?

Dafina Vidishiqi

Putin: Marrëdhëniet me SHBA-në në nivel më të keq në vitet e fundit

Dafina Vidishiqi

G7-ta sot pritet ta hartojë planin global anti- COVID

Dafina Vidishiqi

Kanadezët marshojnë kundër islamofobisë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...