Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Xi Jinping uron Joe Biden për zgjedhjen president të ShBA-së

Zhurnal Ads

Më 25 nëntor, presidenti i Kinës Xi Jinping i dërgoi Joe Biden-it një mesazh urimi, për t’i uruar fitoren në zgjedhjet presidenciale në ShBA.

Në mesazhin e tij, presidenti Xi theksoi se nxitja e zhvillimit të qëndrueshëm të marrëdhënieve kino-amerikane, jo vetëm përputhet me interesat thelbësore të dy popujve, por është gjithashtu një pritshmëri e përbashkët e bashkësisë ndërkombëtare. Ai shprehu shpresën se dy palët do të ecin nën frymën e jo-konfliktit dhe do të bashkëpunojnë me respekt të ndërsjellë dhe me përfitime të përbashkëta si dhe do t’i trajtojnë si duhet mosmarrëveshjet, duke nxitur zhvillimin e qëndrueshëm të marrëdhënieve kino-amerikane, çështjet të rëndësishme botërore, paqen dhe zhvillimin, së bashku me vendet e ndryshme.

Në të njëjtën ditë, nënpresidenti kinez Wang Qishan i dërgoi homologes së tij të ardhshme, Kamala Harris një mesazh urimi për fitoren e saj si zv-presidente e ShBA-së.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Franca e vazhdoi gjendjen e jashtëzakonshme deri më 16 shkurt

H S

Kina hedh poshtë spekulimet e mediave për “punën e detyruar” në Xinjiang

Z H

Dënohet me vdekje vrasësi serial i “Twitter”

S.B.

Erdoğan hap spitalin në Qipron Turke të ndërtuar për vetëm 45 ditë

T E

Prej kohësh nuk arrinin ta ndërtonin/ SHBA: Gati avioni i parë supersonik

admin

Strategjia e Austrisë kundër Covid-19: Në përfundim të karantinës, testim masiv i popullatës

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...