Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Xiaomi prezanton telefonin me kamerën nën ekran

Xiaomi vitin e kaluar shfaqi një prototip të telefonit me një kamerën e jashtëzakonshme për selfie, e cila është e vendosur nën ekran.

Mirëpo më pas një udhëheqës i kompanisë kineze më vonë sqaroi se teknologjia nuk ishte e gatshme për përdorim nga konsumatorët.

Siqoqoftë, kjo tani me sa duket po ndryshon sot pasi Xiaomi ka konfirmuar se do të lansojë një telefon me kamerën që gjendet nën ekranin e pajisjes. Sipas kompanisë, kjo pritet të ndodhë në 2021.

Xiaomi ka nxjerrë në pah modulin e kamerës së gjeneratës së tretë nën ekran në një postim në blogun e saj zyrtar, dhe kompania kineze thotë se sensori është i padukshëm falë “aranzhimit të pikselëve të vetë-zhvilluar ” me dyfishin e numrave të pikseleve horizontal dhe vertikal, duke arritur kështu të njëjtën dendësi me pikselë si pjesa tjetër e ekranit.

Kjo do të thotë që ju nuk do të jeni në gjendje të vini re modulin e kamerës poshtë ekranit, duke çuar në një dizajn më gjithëpërfshirës në të gjithë ekranin.

Xiaomi gjithashtu thotë se ndryshoi algoritmet e kamerës në mënyrë që modulet e saj nën ekran të sigurojnë të njëjtën cilësi të imazhit si kamerat konvencionale për selfie.

Postime të ngjashme

Thyhet rekordi i ndjekësve në “Twitch”

S.B.

Facebook nuk punësoi persona me ngjyrë sepse ata nuk ishin një ‘kulturë e përshtatshme’ për ta

S.B.

Age of Empires IV po vjen, tashmë me një lojë të re

S.B.

Facebook fshiu përkohësisht faqen zyrtare të qytetit francez Bitche

S.B.

Fotografitë e para tregojnë Samsung Galaxy S21 “Fan Edition”

S.B.

iPhone 11 Pro me “logo të gabuar” nga Apple shitet për 2,700 dollarë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...