Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

Yjet botërore reagojnë pas trazirave në Kongresin Amerikan

Disa prej yjeve të famshme botërore kanë bërë një reagim pas trazirave që shpërthyen dje (e mërkurë) në ndërtesën e Capitol Hillit të SHBA-së.

Nga këto trazira që u shkaktuan në Kongresin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, raportohet se kanë humbur jetën katër persona.

Sipas policisë metropolitane të Washingtonit u arrestuan 52 persona, 47 prej tyre pasi kanë shkelur urdhrin e shtetrrethimit, siç njofton në një deklaratë për mediat shefi i policisë metropolitane të Washington, Chief Robert J. Contee.

Reagimet nuk munguan as nga të famshmit nisur me Ashton Kutcher, Pink, Jason Isaacs, Sarah Jessica Parker, Karlie Kloss, etj.

“Mbështetni tranzicionin paqësor të pushtetit”, deklaroi Kutcher në një postim në Twitter.

Ylli i muzikës pop, Pink, u tha fansave se është ‘e turpëruar’ për ngjarjet që ndodhën në Capitol Hill, duke shkruar, “Si një qytetare e Shteteve të Bashkuara dhe vajza e dy veteranëve, e motra e një tjetri, unë kam turp për atë që po ndodh në Uashington. Hipokrizi, turp, siklet. Kjo është një ditë e trishtuar për Amerikën”.

Për më tepër, aktori i “The Patriot”, Jason Isaacs, ishte midis atyre që vunë në dukje standardin e dyfishtë në lidhje me protestat rreth vdekjes së George Floyd nga një oficer policie të Minneapolis më 25 maj dhe për atë se çfarë ndodhi të mërkurën.

Ndërkohë, ylli i “Sex and the City”, Sarah Jessica Parker, theksoi se shkelja e Kapitolit ‘nuk është një befasi’.

“E paimagjinueshme. E turpshme. Tronditëse. Por jo befasi”, shkroi ajo, “Kaq shumë për të mbajtur përgjegjësi. Ju e dini kush jeni. Ju hodhët poshtë retorikën e dhunshme, përçarëse, mizore. Ju bëtë justifikime. Ju nuk jeni udhëheqës. Ne do të përpiqemi të rindërtojmë. Ju do të përpiqeni të jetoni me veten tuaj”.

“Pranimi i rezultateve të zgjedhjeve të ligjshme demokratike është patriotike. Refuzimi për ta bërë këtë dhe nxitja e dhunës është anti-amerikane”, shkroi Kloss në një postim të ndarë në rrjete sociale.

Përveç atyre në Hollywood, shumë ligjvënës kanë dënuar aktet e protestuesve në Kapitol të mërkurën.

1

Postime të ngjashme

Hiti i ri nga Maili, rep artist shumë modern

T E

Publikon fotografitë e para pas lindjes, Elita Rudi zbulon portretin e vajzës Bota

S.B.

Rita Ora zëvendësohet në jurinë e “The Masked Dancer”

S.B.

Heidi Klum e lejon vajzën të bëhet modele pasi ajo ia kishte kërkuar me vite këtë

S.B.

Bebe Rexha publikon pamje “të rrezikshme” nga klipi i ri

S.B.

Arbenita Ismajli shkëlqen në fotografitë e radhës teksa pozon me barkun e rrumbullakosur

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...