Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

Ylli i muzikës ‘country’, Billy Joe Shaver ndërron jetë në moshën 81 vjeçare

Ylli i muzikës country, Billy Joe Shaver, ka vdekur në moshën 81 vjeçare, sipas një raportimi të Fox News.

Kantautori vdiq të mërkurën pas ‘një sëmundjeje’, ka thënë një zëdhënës i tij për Fox News.

Ai u dërgua në spitalin ‘Ascension Providence’ në Waco, Texas.

Banori i Texas bëri bujë në 1973 me albumin e tij debutues, “Old Five and Dimers Like Me” dhe ishte i njohur për kontributin e tij në “Outlaë country” në vitet 1970.

I njëjti ishte mik i ngushtë i ikonës së muzikës, Willie Nelson i cili dikur e quante Shaver ‘kompozitorin më të madh dhe më të mirë ndonjëherë’.

Këngët e Shaver u incizuan dhe u realizuan nga Johnny Cash, Elvis Presley, Kris Kristofferson, Jerry Lee Lewis midis artistëve të tjerë.

Billy Joe u fut në “Texas Country Music Hall of Fame “ në 2006. Ai ishte gjithashtu një anëtar i “Nashville Songwriters Hall of Fame” në 2002.

Artisti amerikan lindi më 16 gusht të vitit 1939 dhe vdiq më 28 tetor të vitit 2020.

Postime të ngjashme

Feston ditëlindjen e 37-të, bashkëshortja Gresa Krasniqi me dedikim të veçantë për Lyrical Son

S.B.

Emra të shumtë nga estrada marrin pjesë në ceremoninë e varrimit të Albert Krasniqit

S.B.

U raportuan se ishin të ndarë, Besa Gashi shihet në varrimin e Albert Krasniqit bashkë me vajzën

S.B.

Dafina Zeqiri sjell së shpejti albumin me titull “Dafinë moj”

S.B.

Mel Gibson del pa maskë dhe nuk respekton distancën sociale

S.B.

Halsey befasoi fansat në një njoftim që bëri rreth shtatzënisë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...