Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Yuri Kim thirrje direkt KED: Vlerësoni kandidaturat, Kushtetuesja duhet të ngrihet në dhjetor

Ambasadorja e SHBA-ve në Tirtanë Yuri Kim i është drejtuar me një thirrje direkte Këshillit të Emërimeve në Drejtësi që të vlerësojë kandidaturat për Gjykatën Kushtetuese sa më shpejt që të jetë e mundur.

Përmes një postimi në rrjetin social, Kim shkruan se tashmë Presidenca e Kuvendi i kanë publikuar listat për kandidatët dhe se KED duhet të veprojë, në mënyrë që Gjykata Kushtetuese të jetë ngritur deri në fund të këtij viti.

“Presidenca dhe parlamenti kanë publikuar listat për kandidatët e Gjykatës Kushtetuese. Ne i duartrokasim ata që iu përgjigjën thirrjes për të shërbyer. Inkurajojmë Këshillin e Emërimeve në Drejtësi të vlerësojë kandidatët shpejt. Shqipëria duhet të ngrejë Gjykatën Kushtetuese deri në fund të vitit”.-shkruan Kim.

Postime të ngjashme

Emrat – Listat e plota për betejën e 25 prillit

S.B.

I përfshihet emri në listën e PD, reagon ish-nënkryetari i bashkisë Shkodër: Nuk kam firmosur asgjë!

S.B.

VOA: Ndryshime dhe të papritura në listat e kandidatëve të PS e PD

S.B.

Edhe në pandemi, shqiptarët të dytët në botë për azil në BE, në raport me popullsinë, për 2020-n

S.B.

Ori Nebiaj kandidate për deputete në listat e PD

T E

Berisha: Nga listat e PD-së pres fitoren e thellë të zgjedhjeve

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...