Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Zaev-Bërnz: Urdhri ekzekutiv i presidentit Bajden e mbron SHBA-në, Maqedoninë e Veriut dhe aleatët

Shkup, 11 qershor 2021 – Urdhri ekzekutiv i dhënë këtë javë nga presidenti Xho Bajden i cili përmban kritere të qarta në pjesën e sanksioneve për personat të cilët veprojnë kundër vlerave demokratike dhe që vijnë nga Ballkani Perëndimor sot ishte në fokus të bisedimeve midis kryeministrit Zoran Zaev dhe ambasadores së SHBA-së në vend Kejt Bërnz.

Në takimin në Qeveri, siç kumtoi pres-shërbimi qeveritar, u theksuan fushat kyçe për shkak të të cilave rrezikime mund të vendoset sanksioni i paraparë me Urdhër ekzekutiv dhe mund të jenë për personat të cilët i rrezikojnë paqen, sigurinë, stabilitetin ose integritetin territorial të çdo zone ose vendi në Ballkanin Perëndimor, si dhe ata që kryejnë korrupsion ose rrezikojnë të drejtat e njeriut dhe demokracinë.

Duke biseduar për Urdhrin ekzekutiv, kryeministri Zaev dhe ambasadorja Bërnz, theksohet, shprehën kënaqësinë e ndërsjellë që akti i presidentit Bajden është vendosur edhe në luftën kundër korrupsionit, i cili është një përparësi kryesore e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, duke theksuar dëmin që sjell korrupsioni dhe e zbaton atë në politikën e jashtme , siguria kombëtare dhe stabiliteti ekonomik i Shteteve të Bashkuara dhe Maqedonisë së Veriut dhe partnerëve dhe aleatëve të tjerë.

“Zaev dhe Bërnz së bashku e konstatuan vlerën dhe efektivitetin e Urdhrit ekzekutiv të presidentit Bajden, veçanërisht duke pasur parasysh se ai mund të parandalojë hyrjen e individëve dhe personave nga Ballkani Perëndimor të cilët janë përgjegjës për korrupsion, keqpërdorim të fondeve publike ose private për ryshfet ose politike qëllimet, si dhe për prishjen e paqes, stabilitetit dhe demokracisë”, thuhet në kumtesë.

Kryeministri Zaev shprehu kënaqësinë që lista e marrëveshjeve ndërkombëtare që janë të rëndësishme për rajonin, përveç Marrëveshjes ekzistuese të Dejtonit, Rezolutës 1244 të KB-së dhe Marrëveshjes së Ohrit në Urdhrin ekzekutiv është theksuar edhe Marrëveshja e Prespës si një nga garantuesit e sigurisë dhe stabiliteti në rajon, qëndron në kumtesë. fb/

Postime të ngjashme

Angelovska-Bezhoska: Rritja e produktivitetit, investimi në kapitalin njerëzor, reformat strukturore dhe digjitalizim për rritje stabile ekonomike

R Zh

Instituti “Robert Koch”: Maqedonia nuk ndodhet në listat e vendeve të rrezikshme nga coronavirusi

Dafina Vidishiqi

Garë humanitare në kejin e Shkupit për ndihmë të repartit Onkologjik në Klinikën e Fëmijëve

Dafina Vidishiqi

Nënshkrim i marrëveshjeve për dërgimin e këshilltarëve ekonomikë nga Ministria e Ekonomisë dhe e Bujqësisë

Dafina Vidishiqi

Paratë e diasporës së Maqedonisë – më shumë nëpërmjet bankave, më pak para në dorë

R Zh

Maqedonia me 425 raste aktive, deri tani janë vaksinuar 254.154 qytetarë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...