Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi Maqedoni

Zaev: Çdo ankesë në lidhje me taksën ekologjike prej 3,5 denarë është e pabazuar

Shkup, 16 qershor – Dhe me taksën shtesë ekologjike prej 3,5 denarë e cila do të derdhet ekskluzivisht në Buxhet, nafta do të jetë më e lira në Maqedoninë e Veriut. Çdo ankesë në këtë fushë nuk mban ujë, kjo tregon vetëm vendosmërinë e Qeverisë për të shkelur në drejtim të agjendës së gjelbër, tha sot kryeministri Zoran Zaev.

Ai është vendimtar që taksa ekologjike prej 3,5 denarë për naftën dhe derivatet e naftës, e cila do të vendoset nga 1 korriku 2021, nuk do të shkaktojë inflacion.

“Edhe me 3,5 denarë, ne e kemi çmimin më të ulët të naftës në rajon, ndërsa pagat tona nuk janë më të ultat në rajon. Ne po i dimensionojmë politikat në përputhje me rrethanat, në mënyrë që 3,5 denarët të mos shkaktojnë përshpejtimin e rritjes së çmimit. Ju i shikoni projeksionet, nga 1,5 në dy për qind është korrigjimi i inflacionit, është me të vërtetë i parëndësishëm, ndërsa rritja e katër përqind të pagës mesatare dhe tetë përqind të pagës minimale do të krijojë një standard më të lartë ekonomik dhe shpenzime më të ulëta të jetesës”, tha Zaev duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve pas nënshkrimit të kontratave për ndërtimin e termocentralit fotoelektrik në Oslomej.

Ai kujtoi se taksat ekologjike tashmë ekzistojnë për një pjesë të madhe të kapaciteteve industriale.

“Një pjesë e tyre janë përfshirë në masat rigoroze përmes ligjeve të ekologjisë që janë në Kuvend dhe shpresoj që ato të miratohen së shpejti. Me anëtarësimin tonë në BE dhe detyrimet nga Marrëveshja e Parisit, në 2024 dhe 2025 ESM përmes REK Manastir dhe REK Oslomej do të paguajë taksat ekologjike, siç është njoftuar tashmë përgatitja e zgjidhjeve ligjore për taksat ekologjike për përdoruesit e naftës dhe derivateve të naftës. Përcaktimi i Qeverisë është i qartë, mesazhi është i qartë, ndërsa qëllimi është i gjelbër – nëse të gjithë jemi të përkushtuar në agjendën e gjelbër, le ta bëjmë atë praktikisht. Unë jam i bindur që me hapin e parë për një taksë ekologjike prej 3,5 denarë për naftën dhe derivatet e naftës, ne tregojmë vendosmëri për të përdorur më pak ndotës, ndërsa më shumë mjete transportuese ekologjike, biçikleta, skuterë elektrik, ecje, automjete elektrike, hibride. Kjo është e ardhmja e botës, e Evropës dhe e Maqedonisë së Veriut”, tha Kryeministri.

Për transportuesit që reagojnë, ai tha se Qeveria ka marrë vendim për ta ndihmuar transportin ndërkombëtar dhe tashmë është dhënë urdhër që mjetet të paguhen kryesisht në trafikun e udhëtarëve si më të përshtatshmet.

“Shteti ishte këtu për të paguar kur ishte e vështirë për transportuesit. Padyshim, 3,5 denarët nuk do të ndikojnë në asgjë të veçantë, duke pasur parasysh se të gjithë në mënyrë të barabartë dhe të gjithë në mënyrë të përshtatshme mbajnë një pjesë të detyrimit për agjendën e gjelbër dhe mbrojtjen e shëndetit të qytetarëve. Jam i bindur se fakti që çmimi i naftës është më i liri në kontinentin evropian është një argument serioz për të gjithë. Dje në seancën qeveritare ne morëm një vendim për ta ndihmuar transportin ndërkombëtar nga pakot e masave, u përgatitën listat përfundimtare, u dha një urdhër për të injektuar para në transportues, veçanërisht në trafikun e udhëtarëve si më të përshtatshëm, por në të njëjtën kohë transporterët duhet të dinë se sa evropian dhe modern është vendi, kështu kjo do të japë edhe mundësi më të mëdha ekonomike, mes të cilave edhe për ta”, shpjegoi Zaev.

Postime të ngjashme

Deri në tre orë pritje në kufirin Serbi-Maqedoni! Mërgimtarët ankohen: Kjo është e tepërt

D V

Këto vendime solli kryesia qendrore e ASH-së

D V

Bexheti në mbështetje të vlerave kulturore e artistike

D V

Mersel Bilalli: Në duart e Besës është “çelësi i qeverisë”

D V

Ohri mbeti në listën e UNESCO-s, do të jetë nën mbikëqyrje të rreptë

D V

U harxhuan miliona, por shatërvanët në qendër të Shkupit nuk punojnë!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...