Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Zaev-Cipras: Përfitimet e Marrëveshjes së Prespës sot njihen edhe nga palët të cilët kishin dyshime

Shkup, 14 maj – Zhurnal.mk – Kryeministri Zoran Zaev dhe zëvendëskryeministrat për Çështje Evropiane dhe Ekonomike, Nikolla Dimitrov dhe Fatmir Bytyqi, realizuan takim me ish-kryeministrin e Greqisë dhe lider aktual i partisë politike SYRIZA, Aleksis Cipras në Athinë.

Zaev dhe Cipras, siç njoftoi shërbimi për shtyp i Qeverisë, u shprehën të kënaqur që Marrëveshja e Prespës është fuqishëm e njohur dhe e mbështetur nga të gjitha palët në rajon, Evropë dhe më gjerë dhe që në të shihet si shembull për zgjidhjen e kontesteve mes tjera shteteve.

Sot përfitimet nga Marrëveshja njihen edhe nga aktorët politik të cilët për arsye të ndryshme para tre viteve kishin dyshime dhe mosbesime, u theksua në takim.

Lideri i SYRIZA-s dhe ish-Kryeministër i Greqisë, Cipras, e potencoi mbështetjen e fuqishme për Maqedoninë e Veriut për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe tha se do të investojë gjithë kapacitetin e tij dhe kapacitetin e partisë së tij për të mbështetur Maqedoninë e Veriut në realizimin e këtij qëllimi strategjik.

BE-ja duhet t’ua ofrojë vendeve si Maqedonia e Veriut të cilat treguan rezultate serioze në rrugën evropiane dhe me këtë të mund të pamundësohen përforcime të reja politike të palëve nacionaliste dhe destruktive të Ballkanit Perëndimor dhe në Evropë, përfunduan Zaev dhe Cipras.

Postime të ngjashme

VMRO: Kompromisi për gjuhën, tradhti kombëtare

Zekirija Haxhiu

19 raste të reja dhe 2 viktima nga Covid

Zekirija Haxhiu

Këshilli i BE-së me mbështetje të madhe për propozimin portugez

Zekirija Haxhiu

Pahor: Do të ishte tragjike për Shkupin nëse vetëm Shqipëria mer dritë jeshile për negociata

Zekirija Haxhiu

Prej nesër në Greqi mund të hyhet edhe me test të shpejtë

Zekirija Haxhiu

Mariçiq: Bashkëpunimi rajonal kyç për luftë kundër krimit të organizuar

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...