Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Zaev do ta teston votëbesimin e Qeverisë në Kuvend

Shkup, 3 mars – Kryeministri Zoran Zaev u paraqit befasisht sot në seancën e Kuvendit. Burime të Alsat nga Kuvendi, në rrethana jo zyrtare kanë bërë me dije se Zaev është paraqitur për të kërkuar votëbesimin e Qeverisë, pas pretendimeve të VMRO-DPMNE-së se posedon shumicë në Kuvend.

Pas hapjes së seancës, kryetari i Kuvendit në fazën e plotësimit të rëndit të ditës vendosi kryeministrin të parin për propozim dhe plotësim të rendit të ditës, pas çka pati reagime nga opozita maqedonase e cila kërkoi një orë pauzë.

Propozimi i Zaev bazohet nenin 214 paragrafi 3 të Rregullores së Kuvendit i cili thotë: “Mocion për besimin e Qeverisë mund të paraqesë edhe Kryetari i Qeverisë me shkrim ose gojarisht në seancën e Kuvendit”. (Alsat-M)

Postime të ngjashme

Muça: Shkupi do të lulëzojë me gjelbërim! (FOTO)

R Zh

VMRO-ja kërkon dorëheqjen e ministrit Filipçe

R Zh

Mexhiti: Nuredini, ishte model për fëmijët e Serovës dhe më gjërë

R Zh

Spitali i Gostivarit furnizohet në mënyrë të centralizuar me oksigjen

R Zh

Transplantim i suksesshëm i zemrës te një djalosh 27-të vjeçar

R Zh

Anketë: Fajzer dhe Sputnik-V vaksinat më të preferuara, 57,7 për qind e të qytetarëve kanë shprehur interesim për imunizim

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...