Zaev: Gjuha dhe identiteti jonë janë vlerë evropiane

Shkup, 30 shtator – Ka spostim në qëndrimet, për shkak se Bullgaria gjithnjë e më shumë e kupton domosdoshmërinë e nevojave tonë, çështje dhe aspekte të rëndësishme nga bisedimet, përmes të cilave nuk mund të kalohet. Gjuha maqedonase dhe identiteti maqedonas nuk janë vetëm çështja jonë më e rëndësishme, ato janë edhe vlerë evropiane, deklaroi kryeministri Zoran Zaev, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve pas Forumit të gjashtë të shoqërisë civile të Ballkanit Perëndimor, që po mbahet sot në Shkup.

 

Sipas Zaevit, përpjekjet e komisarit evropian Oliver Varhei dhe kryetarit të Këshillit të Evropës, Sharl Mishel deri në fund të vitit, nga 14 deri më 17 dhjetor që Këshilli i Evropës të ketë një zgjidhje pozitive.

“Deri atëherë, ne duhet të punojmë nga të gjitha anët. Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria, por edhe BE-ja për të arritur këtë qëllim”, tha Zaev.

Lëvizjet me Bullgarinë, shpjegoi Zaev, janë të mirëkuptimit të ndërsjellë, por jo të gjitha hapat dhe drejtimet janë të përcaktuara dhe duhet të diskutohen.

“Këto janë mesazhe serioze dhe pozitive për Bullgarinë, të cilat ne duam t’i përgjigjemi, gjithashtu absolutisht me mesazhe pozitive. Unë besoj, mbi të gjitha, njerëzit e zgjuar, ekspertët nga Ministritë e Punëve të Jashtme, por edhe ne politikanët, në fund të fundit të jemi të zgjuar për të siguruar një të tashme të mirë dhe një të ardhme të mirë si për maqedonasit dhe bullgarët, ashtu edhe për të gjithë qytetarët e Maqedonisë së Veriut për një të ardhme më të mirë me fqinjin tonë lindor, për të cilën shpesh them se jemi popull vëllazëror”, shpjegoi Zaev.

I pyetur nëse Bullgaria do të pranonte që ne nuk jemi një popull dhe komb artificial i krijuar pas vitit 1945, Zaev tha se nuk dëshiron të komentojë biseda dhe intervista të caktuara ose artikuj në media, sepse presidenti bullgar Rumen Radev dhe kryeministri Stefan Janev nuk e kishin thënë kurrë këtë më parë.

“Ata besojnë në miqësinë tonë, bashkëpunimin tonë dhe fqinjësinë tonë të mirë. Ata e ndiejnë nevojën për të ndihmuar nga pala bullgare, siç ndiejmë ne nga ana e Maqedonisë për të ndihmuar, sepse është shumë e rëndësishme se çfarë lloj historie shkruajmë sot. Historia, askush nuk na kërkon ta përcaktojmë dhe përfundimisht ta përfundojmë. Historia, edhe në marrëveshjen e fqinjësisë së mirë, synon të jetë një urë miqësie dhe bashkëpunimi”, deklaroi Zaev.

Në atë frymë, theksoi Zaev, ai nuk mund të kualifikojë komente të caktuara që shfaqen.

“Pikërisht në vendin tonë ato komente lëndojnë, pasi reagojnë kur shfaqen komente të caktuara në vendin tonë, por nuk janë komente zyrtare zyrtare. Presidenti Radev ose kryeministri Janev kurrë nuk ma kanë dorëzuar një gjë të tillë si kryeministër”, deklaroi Zaev.

Related posts

Gjysmë ore pritje për hyrje në kufirin në Tabanoc

Z H

Shilegov: Çdo vit do të ndajmë nga 1 milion euro për subvencione për klima inverterë

Z H

MASH-i: Mbi 18 100 aplikime të pranuara në thirrjen e parë për një racion të subvencionuar për studentët

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More