Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Zaev insiston të legalizohet marihuana, sjellë potencial ekonomik

Shkup, 21 dhjetor, zhurnal.mk – Kryeministri Zoran Zaev në konferencën e sotme për shtyp paralajmëroi ndryshime në Ligjin për Drogave Opiate, ku sipas tij parashihet zgjerimi i listës së diagnozave për kanabis medicinal, dekriminalizim të kanabisit dhe hapjen e debatit për legalizim të marijuhanës.

“Besoj se në këtë drejtim, Kuvendi është i gatshëm të miratojë ndryshimet e propozuara ligjore. Me miratimin e ndryshimeve ligjore dhe miratimin e Ligjit për Droga Opiate do të mundësohet eksportimi i lules së kanabisit për qëllime mjekësore që do të stimulojë investime të reja, zhvillim dhe vende të reja të punës. Nëse e realizojmë këtë para Vitit të Ri, vitin tjetër do të prodhojmë kanabis në vlerë prej mbi 250 milion eurove”, tha mes tjerash Zaev.

Postime të ngjashme

Borrell: Nuk kemi për qëllim t’i ndajmë Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

R Zh

Zaev, Sasolit / Urgjentisht duhet të zhbllokohet rruga evropiane, por negociatat për identitetin maqedonas nuk janë opsion

R Zh

Darkë e liderëve të Ballkanit Perëndimor me Borrellin javën e ardhshme në Bruksel

R Zh

Xhaferi mori pjesë në Konferencë për digjitalizim, inteligjencë artificiale dhe nevojën për rregullimin e tyre

R Zh

Zhbllokimi i vetos bullgare: BE-ja mund ta bëjë fare lehtë nëse dëshiron, Sofja një satelit i Francës

B L

Studim: Ligjet përgjithësisht të mira dhe të harmonizuara me BE-në, mungon zbatimi i duhur

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...