Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Zaev: Komentet nga Sofja synojnë zgjidhje më të shpejtë për çështjet e hapura

Shkup, 2 tetor, zhurnal.mk – Kryeministri Zoran Zaev beson se komentet nga pala bullgare në lidhje me gjuhën maqedonase kanë për qëllim gjetjen e zgjidhjes për çështjet e hapura.

I pyetur nga gazetarët se si do të reagojë qeveria pasi krye diplomatja bullgare, Zaharieva e karakterizoi gjuhën maqedonase si një çështje të hapur midis dy vendeve, ai tha:

“Besoj se në të gjitha ato dokumente dhe komente që po dalin, ekziston vetëm dëshira për të zgjidhur këtë kapitull të katërt historik ose figurën e gjashtë historike që mund të jetë një mundësi e shkëlqyeshme për të na bashkuar. Do të jemi të kujdesshëm në komente sepse e dimë se duhet të arrijmë zgjidhje që do të sjellë përfitime për të dy palët”, tha Zaev.

Postime të ngjashme

Teuta Arifi inspekton nga afër punimet në Çarshinë e Epërme

Dafina Vidishiqi

Të shtëna me armë zjarri në Çarshi të Shkupit

Dafina Vidishiqi

Hungaria hapi Konsullatë në Maqedoni

Dafina Vidishiqi

RMV, padi ndaj tetë personave për armëmbajtje, terrorizëm e luftime për ISIS në kuadër të rastit “Qelia”

Dafina Vidishiqi

Filipçe: Në shtator, nxënësit mund të kthehen në bankat e tyre

Dafina Vidishiqi

Zaev: Te ne kanë ndikim forca dhe palë të treta

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...