Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Zaev: Kriza do të vazhdojë në tetë muajt e ardhshëm, përgatiten paketat e reja financiare

Shkup, 2 shtator, Zhurnal.mk – Kryeministri Zoran Zaev tha se së shpejti qeveria do të propozojë paketë të re financiare për mbështetjen e kompanive që janë të prekura nga pandemia. Zaev para takimit me Lidhjen e Odave Ekonomike, paralajmëroi paketën e katërt dhe të gjitha paketat tjera do të definohet në bisedimet me odat, sindikatat dhe akterët tjerë dhe këto propozime do të dërgohen në Kuvend për votim.

“Parashihet se në gjashtë deri në tetë muajt e ardhshëm kriza do të vazhdojë dhe këtë periudhë duhet ta kalojmë bashkërisht për shkak se vetëm bashkë jemi më të fortë. Në rrethana të këtilla fillojmë me diskutim dhe debat për krijimin e paketave të reja për ekonominë dhe qytetarë”, tha Zaev.

Ai paralajmëroi se mund të vazhdohet me masën e kartelave pagesore për shkak se janë mbështetje për pensionistët me pensione të vogla, për të papunët dhe ata që kanë të hyra të vogla dhe prindërit vetushqyes. Ai theksoi se një nga prioritet kryesore të Qeverisë është parandalimi i heqjes nga punë të punëtorëve.

Postime të ngjashme

Masa lehtësuese nga 27 prilli në Maqedoni

N E

Faton Ameti: Bashkëpunimi me MSHA në funksion të rregullimit të profileve deficitare

R Zh

Filipçe takohet me kreun e BFI-së, ja çka u morën vesh

R Zh

Ilire Dauti: Kuvendi bllokohet sepse shumica nuk ka numra, jo nga opozita

R Zh

Analizë / Hartë e re për Ballkanin, Maqedonia do të shndërrohej në teatrin më të përgjakshëm të tragjedisë së re të njohur si “ZGJIDHJA”!

R Zh

LSDM: Apasiev është luftëtar i rrejshëm për të drejtat e punëtorëve

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...