Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Zaev: Mbajtja e konferencës ndërqeveritare me BE-në, do të jetë sinjal pozitiv edhe për rajonin

Shkup, 22 tetor, zhurnal.mk – Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, i shoqëruar nga zv.kryeministri Nikolla Dimitrov dhe ministri Bujar Osmani, sot ka realizuar takim virtual me përfaqësuesin e lartë për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell.

Në këtë takim, Zaev falënderoi Borrelin për kontributin e tij për Maqedoninë e Veriut, me çka e përmendi Këshillin e BE-së në mars për të nisur negociatat për anëtarësimin e Shkupit në BE.

Zaev tha se pret që kjo mbështetje të formalizohet edhe me miratimin e kornizës për negociata në fillimin e muajit të ardhshëm, si dhe mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare deri në fund të vitit.

“Mbajtja e konferencës së parë ndërqeveritare në mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së do të dërgojë mesazh pozitiv edhe për rajonin dhe do ta konfirmojë perspektivën e Ballkanit Perëndimor, si interes gjeostrategjik i Bashkimit Evropian”, tha Zaev.

Ai shtoi se Maqedonia e Veriut mbetet e përkushtuar për marrëdhënie të mira fqinjësore, duke zbatuar vazhdimisht Marrëveshjen e Prespës dhe Marrëveshjen për Fqinjësi të Mirë me Bullgarinë.

Postime të ngjashme

Vaksina, Sofijanova: Na mbron nga virusi korona

R Zh

Gjorgjia Sajkoski do ta udhëheqë shtabin zgjedhor të VMRO-DPMNE-së në zgjedhjet e ardhshme lokale

R Zh

Komunës së Çairit / Deri më tani janë vaksinuar 91 mësimdhënës/e dhe 58 edukatore

R Zh

Bullgari, konstituimi i kuvendit më 15 prill

R Zh

Zjarrfikësit e Shkupit vaksinohen kundër Covid-19

R Zh

“Drejtësia” s’do marrëveshje me sopotasit

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...