Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Zaev: Me marrëveshjet me Bullgarinë dhe Greqinë vendi ka bërë përparim në aspekt ndërkombëtar

Shkup, 11 tetor – Kryeministri Zoran Zaev sot me rastin e festës së 11 tetorit, sot në Kumanovë në Memorialin tha se Kumanova është një qytet hero.

Ai thotë se ne kemi një detyrë patriotike të bashkohemi në krijimin e një shoqërie të drejtë.

Zaev tha se duhet të ndjekim rrugën me vlerë evropiane. Kryeministri thotë se me Marrëveshjet e nënshkruara me Greqinë dhe Bullgarinë, vendi ka bërë një përparim ndërkombëtarisht.

“Anëtarësimi në NATO ka ripërcaktuar rolin tonë në arenën e sigurisë ndërkombëtare”, tha Zaev.

Ai shtoi se Maqedonia nuk do të vendoset asnjëherë në pikëpyetje. Zaev premtoi se do të vijë koha e rregullit, drejtësisë dhe paqes.

Kryeministri bëri thirrje që bashkërisht të mposhtim pandeminë e coronavirusit, sepse siç tha ai tani në vjeshtë, situata do të “nxehet”.

Postime të ngjashme

Presidenti Pendarovski dekreton Ligjet nga Pakoja e pestë e masave ekonomike

R Zh

Ambasadori i BE-së: Heqja e liberalizimit të vizave nuk diskutohet

R Zh

Regjistrohen 364 raste me Kovid-19 prej 2.379 testimeve, 24 të vdekur, 689 të shëruar

R Zh

Kuvendi i miratoi ligjet nga pakoja e pestë të masave ekonomike

R Zh

Mariçiq kritikon opozitën: Vetëm te ne nuk mund të zbatohet votimi online

R Zh

Qyteti i Shkupit: VMRO-DPMNE fabrikon afera joekzistuese

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...