Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Zaev-Mickoski kanë biseduar edhe për metodologjinë! “Do të ketë vetëm ndryshime teknike, jo strukturore”

Shkup, 3 mars, Zhurnal.mk – Regjistrimi i popullsisë do të zhvillohet sipas metodologjisë së Eurostat, ka deklaruar kryeministri, Zoran Zaev, sipas të cilit është e patolerueshme që të ndërhyhet në thelbin e metodologjisë.

Sipas kryeministrit, kontestuese në takimin me oponentin e tij politik Mickovski ka qenë aspekti teknik dhe jo përmbajtjesor.

“Pasi që për disa muaj është shtyrë regjistrimi, dhe nuk garantohet që regjistruesit e zgjedhur të mbeten regjistrues pasi që sipas kritereve ata duhet të jenë të papunë dhe në këtë periudhë edhe mund të punësohen. Bëhet fjalë për aspekte teknike e patolerueshme është që të ndërhyjmë në thelbin dhe strukturën e metodologjisë pasi që kjo është e vërtetuar nga Eurostat dhe nga gjitha partitë politike. Pikërisht edhe vetë Mickovski kërkoi që pikërisht ato aspekte teknike të zgjidhen pasi që u akuzua se nuk është kërkuar metodologjia. Ne biseduam për këtë punë dhe besoj se bashkë me Entin e Statistikës do të zgjidhen edhe aspektet e tilla teknike.”,- tha kryeministri, Zoran Zaev.

Postime të ngjashme

Rama në Shkup: Nuk jemi ne ata që dështuam, ky është mossukses i BE-së

Bekim Laçi

Pendarovski – Kodheli: Maqedonia dhe Shqipëria meritojnë negociatat me BE-në

Zekirija Haxhiu

“Çairçanja” do të zgjerohet me 6 korsi dhe shtigje për biçikleta, do të rrënohen shumë objekte

Zekirija Haxhiu

Dimitrov: Bllokimi i Maqedonisë së Veriut është problem edhe i BE-së

Zekirija Haxhiu

Firmat vendore pjesë e platformës digjitale për rrjetëzim me zinxhirët global të furnizimit

Zekirija Haxhiu

Geer: Të gjithë duam fillim të negociatave sa më shpejtë të jetë e mundur

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...